Filmové léto (5)

Společně s Rachel-Roo vám toto léto přinášíme články zaměřené na filmové lahůdky, které vznikly na základě knižní předlohy. Na co se podíváme tento týden?

~ Zimní příběh (Winter’s Tale) ~

Mýtický příběh z New Yorku odehrávající se v několika časových rovinách o osudové lásce, jež trvá navždy.

Příběh začíná jedné zimní noci, kdy se irský sirotek Peter Late pokusí vyloupit opuštěné sídlo na West Side.

Zámek ovšem není prázdný, Peter zde nachází krásnou dívku Beverly, jejímuž kouzlu okamžitě podléhá. Když mu ale nedlouho poté Beverly umírá v náručí, zdálo by se, že tím končí i jejich láska…

Osud tomu ale chce jinak. Peter se ocitá v budoucnosti a snaží se svou lásku zachránit… Tohle není jenom příběh, ale skutečná láska.

~ Zimní příběh (Mark Helprin) ~

Zimní příběh byl vydán už v roce 1983. V recenzi pro New York Times se psalo, že je kniha „vtipná, hloubavá, vášnivá… a velkodušná“, v jiných recenzích se o knize mluvilo jako o „kouzelné rodinné sáze“ a „první specificky kapitalistické fantasy“. V knize Davida Pringleho – Moderní fantasy: 100 nejlepších novel – je kniha označována jako „oblíbený kus severoamerického magického realismu“.

Zimní příběh Helprin psal v době, kdy bydlel na Manhattanu a Brooklynu a byl téměř posedlý vším, co se ve městě dělo a co se ve městě nacházelo. Často chodíval na dlouhé procházky a všímal si lidí okolo sebe, budov, nekonečného ruchu, ale také klidu v parku, zvířat na ulicích i pouhého vánku a slunečního svitu.

Pravidelně také navštěvoval New York Historical Society, kde zkoumal umělecká díla a obrazy, které jej přenesly tak daleko do minulosti, až zapomněl, jak dlouho tam vlastně stojí a kouká. Chtěl zachytit skutečnost daného okamžiku v přítomnosti, to, jak si každý přeje zanechat v životě nějakou stopu, na jakou se v budoucnu nezapomene. Proto se myšlenku rozhodl převést do knižní podoby Zimního příběhu. Autor má na své webové stránce dokonce ručně psanou ukázku z původního originálního textu.

České verze knihy bychom si v nejlepším případě měli dočkat už v září tohoto roku. Uvidíme, jak to nakonec dopadne.

Syki

Nejpohodlněji se cestuje na stránkách knih. A já cestuju velice ráda a často.

Taky by se vám mohlo líbit...

2 Responses

  1. Bastera napsal:

    Příběh byl pěkný, ale zpracování dost pokulhávalo 🙂

  2. Michelle napsal:

    My se na to dívali ve škole na konci roku, ale musím říct, že jsem ten film vůbec nepochopila. Asi si nejdřív budu muset přečíst knížku, než se na film zkusím podívat znovu. 😀
    Michelle recently posted..Cz vs. Other covers (6)My Profile

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..