Kostičas

Autor: Samantha Shannon
Originální název: The Bone Season
Knižní série: Kostičas (The Bone Season)
Díl: první
Žánr: fantasy, scifi, dystopie, paranormálno, magie, zvláštní schopnosti, duchové
Moje hodnocení: 4 hvězdičky

Kniha začíná v roce 2059. Devatenáctiletá Paige Mahoneyová pracuje v londýnském kriminálním podsvětí. Paige působí jako jakási „spojka“ či „posel“: díky svým jasnovidným schopnostem se dokáže vnořit do mysli jiného člověka.

Žije v represivním režimu Scion, kde páchá velezradu už jen tím, že dýchá. Jednoho dne se její život navždy změní. Je přepadena, unesena a převezena do někdejšího Oxfordu, města, které už před dvěma sty lety zmizelo z map. Tam je Paige vydána na milost a nemilost Strážci, nejkrásnější, ale zároveň nejděsivější bytosti, jakou kdy potkala…

Nakladatel: Bloomsbury (EN), HOST (CZ)
Počet stran: 466 (EN), 480 (CZ)
Vazba: Brožovaná (EN), vázaná (CZ)
Vydání v USA: 20.8.2013
Vydání v ČR: 26.4.2014

Datum četby: 10 dní, červen 2014, v češtině

Reakce bezprostředně po dočtení knihy: Velice povedená kniha. Sice jsem čekala něo úplně jiného, ale zklamaná jsem nebyla.

Oficiální stránky knihy
Oficiální stránky autorky

Můj názor: Myslím, že nejsem jediná, kdo v poslední době někde na obálku této knihy narazil, nebo o ní alespoň slyšel. Ano, mluví se o ní jako o novém „Harry Potterovi“ a o autorce jako o další „J.K.Rowling“, ale jak sama autorka uvedla, radši by byla první Samanthou Shannon. A má recht. Tohle připodobňování jí totiž dělá medvědí službu, protože většina čtenářů opravdu očekává něco podobného. Pro tu druhou půlku je to naopak skvělý reklamní trik, jak ke knize přitáhnout pozornost. Já vám řeknu na rovinu, že jediné, co má Shannon s Rowling společného, je to, že pochází z Británie, její série bude mít 7 dílů a že podepsala smlouvu s Bloomsbury.

Devatenáctiletá Paige si iluze o světě okolo sebe nedělá. Je kočena, jedna ze sedmi pečetí a také Bledý Snílek, člen nebezpečné party vidoucích, která přebývá v podsvětí zákeřného Scionu. Svému otci tvrdí, že pracuje v kyslíkovém baru, přitom se častokrát vloupává lidem do snových krajin, aby pro svého vidopána zjistila potřebné informace.

Stejně jako všichni ostatní vidoucí se snaží svou moc před světem skrývat, jinak by ji dozajista čekal Tower. Není to kdovíjak skvělý život, ale jiného východiska není. Musí se držet při zemi a dávat pozor. Jenže jedna nešťasná kontrola ji dostane na místo, o jakém se jí nesnilo ani v těch nejdivočejších snech. Jsou daleko horší věci než hlídky Scionu nebo Tower… Vše začíná i končí v Oxfordu.

Nebudu vám více nakousávat děj, protože bych vás zbytečně připravila o pořádnou dávku překvapení. Zvláštnost knihy totiž tkví v tom, že se na začátku tváří jako něco úplně jiného, než byste předpokládali. Těžko říct, jestli je to dobře nebo ne, protože ačkoliv cíl autorky vysvětlit základ svého světa naprosto chápu, v konečném důsledku spíš své čtenáře dokonale zmate. Ukáže vám něco, aby vám to vzápětí hned vzala a vrhla vás do úplně jiné ho světa, který vás bude příšerně děsit. Tedy v případě, že máte tak bujnou fantazii jako já. Já vyděšená rozhodně byla.

Shannon přišla s netradičně pojatým příběhem plným nástrah, bolesti a otázek. Víc než na dialogy se soustřeďuje na popisy okolí i jednání postav, což mě místy neskutečně frustrovalo. Asi stejně tak, jako mě občas frustrovala samotná hrdinka. Chvílemi jsem jí fandila, chvílemi jsem ji nesnášela. Stejně jako jsem nesnášela více než polovinu dalších postav. Jenže tak to má být, tak to autorka zamýšlela a já nemůžu jinak, než smeknout.

Příběh je plný nadpřirozena a tajemství, což vás nutí sedět u knihy až pomalu do rána, jen abyste zjistili, co se bude dít dál. Nutno podotknout, že k závěru se kniha stává roztahaná, trochu nudná a hlavně až překvapivě romantická. Rozumějte, po tom všem byste něco takového rozhodně nečekali.

Samotný konec příběhu mě opravdu dostal a pokračování se nemůžu dočkat. Sice mi něco říká, že se svého oblíbeného Strážce možná už nedočkám, ale kdyby se objevil, byla bych rozhodně potěšena. V téhle knize totiž polovinu času nevíte, na čem jste a autorka tahá jedno eso z rukávu za druhým.

Syki

Nejpohodlněji se cestuje na stránkách knih. A já cestuju velice ráda a často.

You may also like...

2 Responses

  1. Ahoj,
    Moc se mi u Tebe líbi, ale je škoda, že si Tvé recenze nemohu číst. Ráda bych, ale když píšeš, že obsahují spoilery, myslím, že to každého odradí. A to mě mrzí.
    Jinak super blog! Měj se krásně a Hezké prázdniny!
    Kouzelná klubovna recently posted..Recenze: Dračí oči: ČarodějkaMy Profile

  2. Ja sa tiež na knihu chystám, ale spoilery mi nevadili. Už som čítala viac recenzii a priznám sa, že stále tejto knihe nerozumiem. Určite to bude zaujímavé čítanie, vidno, že ide o niečo úplne nové.
    Lyn_von_Nightlight recently posted..Lov alebo kniha, ktorej nerozumiemMy Profile

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..