RC review: Paprsek

Autor: Jana Formanová
České datum vydání: 2011
Knižní série: Markutské království
Díl: druhý
Žánr: fantasy, magie
Nakladatel: Nová Forma

Česká anotace: V první části Lucie odhalila kletbu Katanga. Nyní pátrá dál. Snaží se přijít na všechna tajemství, která tajemně pohádkové území skrývá. Ale podaří se jí to? Jak šokující pro ni budou všechny zjištěné skutečnosti? A pomohou jí vůbec k záchraně říše? Pomohou jí třeba alespoň k návratu domů? To a mnoho dalšího zjistíte z příběhu Markutského království, které právě pokračuje…

Královské pokračování

Ani v druhém díle série Markutské království není nouze o překvapivé prostředí, které si žije svým vlastním životem. Jako by sama autorka uvažovala, jaké by to bylo žít v paralelním světě… anebo rovnou v budoucnosti? Ba co víc, samotný konec napovídá, že se možná dočkáme i pokračování.

Jana Formanová svou povídku Markutské království nejdřív psala a publikovala na serveru pro pisálky, Piště-Povídky.cz. Její kapitoly čtenáře natolik navnadily, že si přáli mít knižní podobu doma v knihovničce. A tak se autorka rozhodla vydat knihy samonákladem. Není nouze o překvapivé prostředí, jenž si žije svým vlastním životem. Série má prozatím dvě části, podle konce to ovšem vypadá na pokračování. Knihu opět doplňují velice pěkné kresby samotné autorky.

Fakta a fikce

Příběh krásně navazuje tam, kde skončil první díl. Lucie se dozvěděla celé znění kletby Katanga, která padla na Markutské království – ale to je asi tak všechno. Stále neví jak a proč se do království vůbec dostala. Pátrání jí ztěžují princové, král s královnou i nedostatečná a stále utajovaná historie.

O slovo se začíná hlásit také zhrzená princezna sousedního království. Jako by toho nebylo málo, musí se Lucie odstěhovat do hájenky. Čímž se jen víc vzdálí tajemné části zahrady, kde žije právě princ Markucius. Vstup do této části se trestá smrtí. Zdá se, jako by se všechno proti ní spiklo. Ale Lucie to nehodlá vzdát… musí se vrátit domů.

Postřehy a pocity

U této série si nemůžete být nikým a ničím jistí. Když už si myslíte, že jste vše prokoukli, objeví se něco dalšího, co vám naprosto vezme vítr z plachet. Hlavní hrdinka má své silné i slabší momenty a po většinu času nevíte, na čem jste. Těžko říct, jestli to autorka zamýšlela, ale v příběhu máme rovnou milostný pětiúhelník.

Anebo většina z nich převážně mlží a jen si s vámi zahrává. Co mě ovšem dostalo, byla postava Lukáše. Ta je tak neuvěřitelná a svěží, že se po většinu času, co je „na scéně“, musíte smát. Historické podkreslení bylo častokrát neskutečné, přitom svým způsobem naprosto pochopitelné a hodně zajímavé.

Hodnocení

Pokračování Markutského království vás vtáhne do akce, sotva popadnete dech. Autorka si s vámi hraje od začátku do konce, častokrát ani netušíte, kde jste a už vůbec nemůžete předvídat, co se bude dít dál. Hlavní hrdiny si oblíbíte a budete jim držet palce a společně s Lucií si budete lámat hlavu nad tím, jak ze všeho ven.

Příběh plný tajemství, magie a prapodivné historie je v naší domovině něčím netradičním a značně originálním. Proto ode mě kniha získává 4 hvězdičky a jsem ráda, že jsem na hromadu otázek dostala své odpovědi. Ovšem konec ve mně vyvolal otázky další.

Druhý díl Markutského království, Paprsek, si můžete objednat například zde.

Chtěla bych touto cestou poděkovat Janě Formanové za poskytnutý recenzní výtisk této knihy.

Syki

Nejpohodlněji se cestuje na stránkách knih. A já cestuju velice ráda a často.

You may also like...

2 Responses

  1. E_V_E napsal:

    To znie dobre 8) Táto séria je zaujímavá, rozhodne by som si ju rada prečítala 8)
    E_V_E recently posted..What happened? – februárMy Profile

  2. Táňa napsal:

    Po přečtené tvé recenze na první díl jsem přečetla všechny kapitoly co byly na Piště-Povídky.cz a WOW. Druhý díl vypadá ještě lépe než první! Snad si je někdy přečtu :))
    Táňa recently posted..Čas něhyMy Profile

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..