Paperback vs. Hardcover (4)

Rozhodla jsem se oprášit něco starého, co jste u mě na blogu už dlouho neviděli. Naposledy jsem do této rubriky něco přidala v říjnu 2011, ani nevím, proč jsem s tím přestala. Nejspíš proto, že podobných obálkových článků bylo v blogosféře požehnaně. Ale řekla jsem si, že by nebylo na škodu ten (ne)stereotyp, co mám na Knižním doupěti, něčím oživit. Uvidíme, jak dlouho u téhle rubriky zase vydržím.

  
Blood Magic by Tessa Gratton
Vlevo: hardcover
Vpravo: paperback
Recenze

Verdikt: Byly doby, kdy bych řekla, že je obálka hardcoveru mnohem lepší. Jenže teď mi přijde spíš taková mdlá a skoro o ničem. Černé pozadí, tajemný černý les, ležící holka v černých šatech držící červenou květinu, ze které vylétají ptáci. Zato obálka paperbacku mě zaujala mnohem víc. Vypadá docela obyčejně, přitom je barevně pěkně vyvážená. Líbí se mi kontrast červené a tmavě modrí. I ten oheň. Akorát nevím, co je to to bílé… Nůž? Česká verze bude nejspíš podobná té černé, přece jenom ta slovenská je podobně vytvořená.

   
Blood Red Road by Moira Young
Vlevo: hardcover
Vpravo: paperback
Recenze

Verdikt: Tohle je jedna z mála knih, u které se nemůžu rozhodnout, která obálka je lepší. Když kniha prožívala v zahraničí svůj boom, všude jste naráželi na obálku hardcoveru. A musím říct, že je naprosto úžasná. Moc s emi líbí, jak symbolizuje celý příběh, přitom souhlasí i s názvem série a font je správně krvavý. O hodně později se objevila tahle obálka paperbacku a já musím opět říct, že se mi moc líbí. Sice není tak unikátní, ale líbí se mi barvy, líbí se mi modelka a to, že jí vlastně vidíme záda, symbolizuje to tu její cestu, není nouze ani o pustinu a červený nádech. JSem zvědavá, do které verze půjde CooBoo. Anebo nás překvapí svou vlastní.

Syki

Nejpohodlněji se cestuje na stránkách knih. A já cestuju velice ráda a často.

Taky by se vám mohlo líbit...

16 Responses

 1. Myanmar napsal:

  U první knihy jednoznačně souhlasím s tvou volbou – Paperbacková obálka je mnohem originálnější a na první pohled více upoutá. Hardback mi zde připadá takový tuctový…

  U knihy Blood Red Road se osobně přikláním k hardcoveru – opět mi připadá daleko zajímavější a tajemnější než paperbacková verze. Jsem zvědavá, co se nakonec objeví u nás .)

 2. mummy napsal:

  Knihy nepoznám, ale keď mám hodnotiť obálky, tak v prvom prípade sa mi viac páči paperback a pri druhej hardcover.

  • Syki napsal:

   Možná je brzo poznáš, když na Slovensku Blood Magic vyšlo a pokud se CooBoo rozhodne s Blood Red Road i na Slovensko, pak i tu 😀

 3. Anya napsal:

  Souhlasím s holkama.
  Blood Magic HC vypadá jako každá druhá YA, PB navnadí tou magickou obálkou mnohem víc.
  Blood Red Road se mi líbí obě, ale ta HC je přece jen něčím zajímavější, možná tím, že ta holka je v pozadí, dnes se pořád na obálky strkají pěkný holky v krásných šatech, tahle tak aspoň na sebe nestrhává pozornost.

  A když už jsme u toho, jakto že tu nemáš k porovnání Scent of Magic?? 😀

 4. E_V_E napsal:

  Blood Magic – hardcover je krásny, moc sa mi páči 8)
  Blood Red Road – paperback je moc zaujímavý 8)
  E_V_E recently posted..Rezistencia #2My Profile

 5. Kristie napsal:

  V obou případech s tebou patrně souhlasím. 🙂 U první knihy se mi rozhodně více líbí obálka paperbacku. Je mnohem zajímavější. 🙂
  U druhé knihy se mi líbí obě obálky. Na té první se mi líbí, jak je originální a ten font písma je taky skvělý. Na té druhé se mi zase moc líbí ta barevná kombinace. 🙂 A prostě jsou obě moc pěkné a rozhodně bych se kvůli nim na knihu podívala podrobněji. Sama jsem moc zvědavá, jakou obálku bude mít česká verze knihy. A pevně doufám, že kdyžtak aspoň stejně pěknou jako jsou tyhle dvě. 🙂
  Kristie recently posted..Nejlepší knižní obálky roku 2012My Profile

 6. Spirit napsal:

  Naprosto s tebou souhlasím, že paperback u Blood Magic je lepší. Má prostě více prvků a to se mi líbí 🙂
  Zato u Blood Read Rode se mi líbí ty paperbacky. Sice taky jsem měl moc rád obálku hardcoveru, ale po té, co opět změnili obálky, se jedná snad o první sérii, u které to tolik nezkazili. Ty syté barvy a pozéři na obálkách se mi moc líbí a snad CooBoo vydá knihy s tímto desingem 🙂
  Spirit recently posted..Seriálový šílenec #4My Profile

 7. Evellynne napsal:

  Všímam si, že čítaš enormné množstvo kníh. Užiješ si vôbec nejakú naplno, keď ich tak hltáš jednu za druhou? Pamätáš si po čase, o čom vôbec bola? Nevidím zmysel v hltaní kníh a ešte k tomu ako keby si čítala všetko a vôbec si neselektuješ knihy. Nie všetky sú hodné čítania. Takto by som čítať nemohla, čítanie bez čítania. Čo tak sa pozastaviť nad štýlom autora, ako píše? Prečo tak píše? Vziať si niečo z tej knihy? Príde mi to povrchné a nič to človeku nedá. Len vyjadrujem svoj názor.

  • Syki napsal:

   Myslím, že Anya to řekla přesně. Mně nezbývá než dodat, že jsi evidentně nečetla ani jednu mouc recenzi nebo knižní článek. Takže děkuji za názor. A běž zase o dům dál.

 8. Anya napsal:

  Taky vyjádřím svůj názor, jak můžeš hodnotit, zda knihy, které se někdo rozhodne přečíst, jsou hodny toho, aby byly přečteny? Víš kolikrát se mi stalo, že jsem si vybrala knihu, protože mě zaujala, ale ve skutečnosti to bylo utrpení a naopak? Navíc, každý máme přece jiný vkus na knížky. Jenom proto, že tebe některá kniha nezaujala ještě nemusí znamenat, že nezaujme nikoho jinýho. Spoustu knížek, které holky čtou na GR mě ani za mák nezaujmou a já se zase dušuju, jak knihu, která se mi hrozně moc líbila a je naprosto skvělá skoro nikdo z holek nečetl, jednoduše protože je to nezaujalo.

  A to jestli si knihu pamatuji nebo ne, je druhá věc. Předloni jsem přečetla 150 knih a popravdě, nejen že bych ti je nebyla schopna vyjmenovat, to tak, ale u nejméně 20 bych se musela hodně zamýšlet o čem vlastně byly a jsem si jistá, že u spousty by mě chybělo spoustu podstatných detailů. Ty, které za to čtení však stály, nezapomenu. Avšak nemám tak dobrý mozek, abych si mohla pamatovat všechno úplně přesně a jestli za rok přečtu 20 nebo 100 na to nebude mít zas tak velký vliv.

  • Igor napsal:

   To máš pravdu. Pokud je ale člověk objektivní, tak u mnoha knížek řekne: „Hm, to není nic pro mě, ale chápu když se to někomu líbí“.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..