RC review: Yes Man – Řekni ano

Autor: Danny Wallace
České datum vydání: 21.11.2012
Žánr: humor, ze života
Nakladatel: XYZ

Česká anotace: Co se stane, když se rozhodnete odpovídat na každou otázku ANO? Tohle slovo totiž může změnit váš život…

Dannymu se zrovna moc nedaří, opustila ho přítelkyně, s nikým se nestýká. Pak mu v nočním autobuse podivný muž poradí, aby více říkal „ano“. A Dannyho život se rázem stane zajímavější, zábavnější a možná i lepší…

Říkejte víc ano

Britský filmař, komik, spisovatel, herec a televizní a rozhlasový moderátor Danny Wallace se narodil roku 1976 v Dundee ve Skotsku. Ve třinácti začal psát články pro herní časopisy jako součást zkušeností se školní prací – obvyklý recenzent totiž onemocněl a Wallace dostal příležitosti k tomu, aby zrecenzoval hru. V osmnácti začal psát komedii, hlavně prostřednictvím Comedy Review. Později vystudoval mediální studia na University of Westminster

Ve 22 se stal producentem v BBC. Byl součástí produkce, která stojí za úspěchem oceněných Dead Ringers, kritiky velice chváleného The Mighty Boosh a tvůrce i producent Ross Noble Goes Global. Kniha Yes Man je autorovým autobiografickým počinem. Popisuje, jak se jeho život změnil po dobu šesti měsíců, kdy se rozhodl na všechno, na co by normálně řekl NE, říkat ANO. Chtěl svůj život vnímat pozitivně. Kniha byla popsána jako „jedna z těch vzácných knih, která má opravdu potenciál změnit váš život“.

Fakta a fikce

Danny býval se svým životem vždycky docela spokojený. Pracoval v BBC jako producent, měl stálou přítelkyni a kupu přátel. Jenže po rozchodu se z něj tak nějak stal pecivál. S přáteli se už tolik nevídá a vystačí si úplně sám. Na jakékoliv pozvání či nabídku říká ne a radši tráví čas doma u televize. Jenže jedna cesta autobusem a obyčejná věta náhodného cestujícího mu naprosto změní život.

Místo ne, začne říkat ano. Na všechno. Opravdu na úplně všechno. Díky nové životní mantře zažije takové věci, jaké by nejspíš jindy nezažil. Dostane potvrzení o tom, že je knězem a může teď oddávat i křtít, zafinancuje děti v Africe i chudé seniory a jeho ano ho dovede nejen ke Stonehenge, ale až do Singapuru. Zatímco jedna šílenost střídá druhou, hledá si Danny svou cestu životem a obohacuje se přitom o nové a nové zkušenosti.

Překlad

Český překlad se svižností příběhu důstojně držel krok. Nepamatuju si, že bych narazila na nějaká podivná slova či jiné chyby. Prostě jsem se nechala unášet dějem a bavila se.

Postřehy a pocity

Kniha se dočkala své filmové adaptace s Jime Carrym v hlavní roli, takže jsem tak trochu měla představu o tom, do čeho jdu. Přestože jsem film dosud neviděla. Samotná myšlenka toho, že by člověk i na naprosté hlouposti říkal ano, je velice zajímavá. Abych pravdu řekla, sama bych na to nejspíš neměla tu odvahu. Nedokážu si představit, že bych se ocitla někde v Singapuru a bavila se s místním taxikářem o důvodu, proč jsem do jeho země vůbec přijela. Ale četlo se mi o tom velice dobře.

Danny je sympatická postava, přesto mi někdy přišla mírně nereálná. Těžko říct, nakolik se postava shoduje se samotným spisovatelem. Na některé klamavé nabídky bych rozhodně nekývla a to ani díky svému novému cíli, říkat stále ano. Ale díky jeho mírné hlouposti se dostal do hodně vtipných situací. Líbil se mi i styl vyprávění, který mě rozesmál už při samotném prologu.

Hodnocení

Yes Man je kniha, u níž se budete smát od začátku dokonce, u níž budete nad hlavním hrdinou jen neuvěřitelně kroutit hlavou, u níž se budete těšit i zároveň bát toho, co vás čeká na dalších stránkách. Byly chvíle, kdy jsem se smála tak moc, že mě až bolely svaly na tváři.

Osobně jsem si příběh opravdu užila, proto taky dávám knize 4 hvězdičky a sama uvažuju, že možná začnu víc říkat ano. Vlastně jsem už tak nějak začala. Takže na ano příštích zítřků a na legraci, jakou zažiju.

Yes Man – Řekni ano si můžete objednat na stránkách internetového knihkupectví Martinus.cz.

Chtěla bych touto cestou poděkovat internetovému knihkupectví Martinus.cz za poskytnutý recenzní výtisk této knihy.

Syki

Nejpohodlněji se cestuje na stránkách knih. A já cestuju velice ráda a často.

Taky by se vám mohlo líbit...

2 Responses

  1. Bastera napsal:

    Já si říkala, jestli to má něco společného s tím filmem, musí to být opravdu dobrá sranda, ráda si to někdy přečtu 🙂
    Bastera recently posted..Knižní zlozvyky (Zimní dumání 2.)My Profile

  2. Luci napsal:

    knihu mám a před pár dny jsem ji dočetla 🙂 a souhlasím s tebou, taky jsem se skoro celou dobu smála a děsila se, na co všechno řekne ano 😀 já bych na to tu odvahu neměla…
    Luci recently posted..Christina Laurenová – Božský bastardMy Profile

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..