RC review: Čarodějka stínů

Autor: Kalayna Price
České datum vydání: 28.11.2012
Knižní série: Alex Craftová
Díl: první
Žánr: urban fantasy, paranormálno, zvláštní schopnosti, čarodějky, upíři, fae
Věková hranice: 20+
Nakladatel: Baronet

Česká anotace: Skutečnost, že stínová čarodějka Alex Craftová dokáže mluvit s mrtvými, neznamená, že se jí vždy zamlouvá, co se jí mrtví snaží říct…

Coby soukromá vyšetřovatelka a policejní konzultantka viděla Alex Craftová už hodně důsledků černé magie. Ačkoli má dobré vztahy s Deathem, Smrtí samotnou, nic ji zatím nepřipravilo na její poslední případ. Alex vyšetřuje případ sériového vraha, když na ni zaútočí duch oběti, kterého povolala – a to by mělo být nemožné. Pokus o atentát na její osobu je neúspěšný jen proto, že na poslední chvíli zasáhne Death. A když vám i Smrt zachrání život, víte, že váš čeká špatný den…

Alex se musí spojit s drsným detektivem z oddělení vražd Falinem Andrewsem, aby spolu případ vyřešili. Andrews ovšem něco ukrývá a jeho nechuť k Alex je víc než zřejmá. Andrewsovu pomoc bude ale Alex potřebovat, aby rozpletla zapletenou síť politiky reálného i nadpřirozeného světa a dostala vraha, jenž v rukou třímá moc tak zlověstnou, že to může stát Alex nejen její život, ale i duši…

Z fanynky autorkou

Kalayna Price se narodila roku 1982 v městě Columbia v Jižní Karolíně. Vystudovala zde také střední školu a na tamní univerzitě promovala v oboru studiové tvorby a malby. Vždycky byla velký čtenář a snílek. V deseti se pustila do tátovy knihovny s fantasy romány a její představivost nabrala pomalu rychlost světa. Nejdříve se zamilovala do epických dobrodružství, mýtických ras a monster hrdinské fantasy, ale vždycky jí to víc táhlo ke tvorům, kteří na vás vyskočí v noci. Nejspíš právě proto má momentálně na kontě dvě temněji laděné urban fantasy série.

Kalayna nachází inspiraci do knih ze svého okolí, svých studií dávné mytologie a také své vášně pro čtení folklóru. Její knihy v sobě nemají jen notnou dávku mystična, ale také příměs romantiky, trochu toho hororu, humoru a velkého množství záhad. Když zrovna nepíše, ráda si hoví při četbě knih, anebo brouzdá po internetu s cílem najít co nejvíce informací ke svým dalším příběhům. Jindy se zavře ve svém ateliéru a tvoří, s vášní sobě vlastní fotografuje a řádí s hulahop. Kroužení obruče na těle považuje za nejlepší cvičení na planetě a je také známá tím, že si sem tam po večerech ony obruče zapálí. Ať je vzrůšo.

Fakta a fikce

Alex Craftová se jako stínová čarodějka jakž takž uživí a za svou práci je spíš odsuzována, než aby ji vynášeli na rukou. Ale jde to. Tedy až do chvíle, kdy ji její sestra, s níž neudržuje osobní kontakt pěknou řádku let, poprosí o jistou službičku. Alex, černá ovce rodiny, se kterou nechce být spojován ani její otec, na to kývne. I když se jí to nezdá.

Netuší, do jakých lapálií se tak dostane. Najednou jí kdoví proč chtějí jistí lidé odstranit z povrchu zemského, za krk jí dýchá otravný detektiv Andrews a smůla se jí lepí na paty. A to ve všem. Jenže i přesto je i nadále na stopě sériového vraha, který má v merku něco hodně zlého a nebezpečného. Pokud se mu jeho plán povede, následky můžou být fatální…

Překlad

Českému překladu nemám co vytknout. Sice jsem ze začátku měla krapet problém s tím, brát Deatha jako Deatha, protože já mám prostě u Smrti zafixovanou českou verzi „Smrťák“. Na druhou stranu oceňuju, že se o vílácích mluvilo spíše jako o fae. S nimi taky nemám moc dobré zkušenosti, hlavně si pokaždé při slově fae představím chlápka narvaného do úzkých kamaší a pobíhajícího někde po zelené louce. Neptejte se proč. Moje fantazie si žije vlastní životem. V překladu byl krásně zachován spád celého příběhu, stejně jako jeho vtipnost.

Postřehy a pocity

Na tuhle knihu jsem se opravdu moc těšila a zároveň se jí krapet obávala. Čarodějnictví a magii v knihách, hlavně tu, co souvisí se záhrobím, mám ráda. Na druhou stranu nejsem velkým fanouškem fae a různých vílích bytostí. A tady je to dohromady. Mé obavy se šly ale vesele brouzdat někam na zasněžený kopec a já si mohla krásně vychutnat příběch.

Hlavní hrdinka mi byla sympatická už od začátku. Její nadání jí ani trochu nezávidím, protože si kvůli tomu už taky svoje užila. A málokdy šlo o něco pozitivního. Někdy sice byla přehnaně umíněná, ale i když měla občas pořádně nahnáno, dokázala bojovat za to, co je správné. Death je otázka sama o sobě a já nemám ani ponětí, co udělá v budoucnu. No a Falin to u mě zatím vyhrává na celé čáře, i když to není žádný svatoušek. U něj se ještě máme na co těšit… možná i čeho děsit.

Hodnocení

Líbí se mi, jak autorka propojila výskyt magie s magickými bytostmi nebo bytostmi s magickým nadáním. Nepůsobilo to nijak násilně, hloupě, uměle a nelogicky. I když mám stále několik nezodpovězených otázek, myslím, že se v příštím díle mám na co těšit. Příběh se ze začátku může zdát jako sto jiných, ale když se více začtete, chytne vás a nepustí.

Kniha má vše v té správné dávce, aby mě její četba opravdu bavila. Celková zápletka příběhu byla hodně zajímavá, hlavně dosti krvavá a nebezpečná. Nevěděli jste, co tak úplně od koho vlastně očekávat. Knize tak dávám 4 hvězdičky a tu pátou si nechávám na pokračování, protože se to rozjelo velice slibně. Pokud to další díl nepokazí, mám nakročeno na další oblíbenou sérii. Stojí za to.

Čarodějku stínů si můžete objednat na stránkách nakladatelství Baronet.

Chtěla bych touto cestou poděkovat nakladatelství Baronet za poskytnutý recenzní výtisk této knihy.

Syki

Nejpohodlněji se cestuje na stránkách knih. A já cestuju velice ráda a často.

You may also like...

3 Responses

 1. Maťa napsal:

  ty citas brutalnym tempom! 😀 to ako stihas? noramlne ta obdivujem 🙂

 2. kika napsal:

  Ja davam celej serii 5 hvezdicek!mas sa na co tesit v dalsich dvoch castiach.som zhltla vsetky tri casti na jeden posed:)

 3. Bastera napsal:

  To vypadá zajímavě 🙂 Jinak asi Ti vypadlo písmenko v odstavci o českém překladu zchován (zachován) 😉
  Bastera recently posted..Procitnutí (Lovkyně snů 1.)My Profile

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..