Knižní nej Knižního doupěte 2012 (1)

Minulý rok jsem se pokoušela o nějaké ty přehledy nejlepších knih, skončila jsem u prvního příspěvku z celkových tří. Můžete se na něj podívat tady. Letos jsem si řekla, že to ke konci roku udělám a konečně pořádně. Původně má tento projekt na svědomí inkcrush, já jsem si její soupisky vypůjčila a předělala do svého, jelikož to letos kdovíproč nedělá.

Knižní nej Knižního doupěte 2012 má dohromady 3 části:

+ Knihy
+ Postavy (a obálky)
+ Scény (a věci navíc)

Knižní nej Knižního doupěte 2012: Den první – knihy

1. Nejoblíbenější kniha přečtená v roce 2012
Insurgent (Veronica Roth)

U téhle položky nemám jasnějšího vítěze. Veronica je mi blízká nejen svým věkem, ale hlavně stylem, jakým píše. Její příběh možná není z nejoriginálnější, její postavy budou čtenáře možná neskutečně vytáčet, nikdy nebudete vědět, kdo z vašich oblíbenců nakonec přežije a kdo zradí, ale to všechno tuhle sérii dělá tak výbornou. Alespoň v mých očích. Posledního dílu série se už nemůžu dočkat, i když mám strach z toho, jak to vůbec celé skončí.

2. Nejpůsobivější kniha
Partials (Dan Wells)

Myslím, že by se chlapi měli víc pouštět do žánru young adult, protože jej až moc okupují ženské a je to na těch knihách prostě poznat. Mužští autoři totiž nejdou tak výrazně po romantické lince, i když tam je, ale více sledují samotný příběh a dávají krásný prostor postavám. Tahle kniha mi krásně padla do noty díky tomu, z jakých reálných možností budoucnosti vychází. Mám prostě ráda takovéhle příběhy, u nichž mám pocit, že se to klidně může stát a že jsem ráda, že se to ještě nestalo.

3. Úžasně vtipná
Wallbanger (Alice Clayton)

Člověk by neřekl, jak se může u erotické knihy nasmát. Možná to bylo místy opravdu postavené na hlavu, ale v hlavní hrdince jako bych se viděla. Měla totiž naprosto stejný pohled na svět a skoro ve všech názorech jsme se shodly. Navíc její reakce a myšlenky na jisté situace byly naprosto k popukání. Ta erotika byla vlastně jen bonus navíc. Úžasně jsem se zasmála a odreagovala.

4. Nejbolestnější, srdce lámající a k slzám dohánějící čtení
Pushing the Limits (Katie McGarry)

Myslím, že mě žádná jiná kniha tento rok tak nezasáhla jako právě tato. I když kniha v podstatě nepřináší, co se týče příběhu, nic, co by tu už nebylo, ale důležité je, jakým stylem je kniha vyprávěná. Jak moc se vám zaryje do srdce, jak moc lapáte po dechu pokaždé, když se objeví něco, co vám ten dech vezme. A že tam je takových scén a momentů požehnaně. Možná je to místy krapet přitažené za vlasy a mírně neuvěřitelné, ale ono vám to stejně bude jedno, prostě se necháte unášet a hlavně strhnout touhle emoční horskou dráhou. A když to skončí, budete se cítit, jako by vám vzali kus vás samého. Až takový dopad na mě kniha měla.

5. Nejkrásnější příběh
Easy (Tammara Webber)

Tahle kniha možná nepatří mezi klasické nejkrásnější příběhy, ale pro mě kniha nesla a symbolizovala jisté smýšlení. Obvykle si nevybírám knihy, které hrají na vážnější a výrazně smutnější notu, protože toho špatného je už tak v životě poměrně dost a já si chci u knihy odpočinout, ne trápit se tím, co se děje zcela běžně. O to víc se mi poslání téhle knihy líbilo a myslím, že by jich mělo být víc. Krása příběhu tkví v tom, že i ve špatném, co nás v životě potká, lze najít něco dobré. Něco, kvůli čemu můžeme být šťastní.

6. Pěkné počtení při deštivých dnech
A Midsummer’s Nightmare (Kody Keplinger)

Knížka mé oblíbené spisovatelky, která nazývá problémy pravými jmény a narozdíl od ostatních jen nechodí okolo. Je to přesně ten typ knihy, co můžete číst za jakéhokoliv počasí, ale mnohem víc si jej užijete, když vám na okno dopadají dešťové kapky. Víc se vžijete do hlavní hrdinky, více vám budou docházet věci, které se v knize dějí, více se do příběhu ponoříte a mnohem větší dopad na vás bude mít.

7. Cena pro adrenalinem nabitou knihu, kterou nedokážete odložit
Infinity (Sherrilyn Kenyon)

Celá tahle série je snad naprosto šílená. Ona je možná samotná autorka dost šílená. Stačí se podívat na tu hromadu knih, co už má na kontě. Každopádně s Nickem jste neustále v adrenalinovém rauši. A z části nevíte, jestli se vám to líbí, anebo je to příšerné. Přesto nedokážete přestat číst. Hlavně naprosto tápete v tom, kdo je prevít a kdo ne, protože všechny postavy okolo sebe jsou pro vás tajemstvím.

8. Cena za nádhernou prózu
Černobílý svět (Kathryn Stockett)

Smyšlná kniha postavená na skutečných reáliích americké historie. Jsem ráda, že jsem dříve viděla film, protože mi pak kniha přišla mnohem více stravitelná a zajímavější. Nerada čtu příběhy, kdy se s lidmi zachází jak s otroky a jak spravedlnost vlastně neexistuje. Vždycky se totiž u takových knih naštvu, i když jde o smyšlené postavy a smyšelný příběh. Nemám ráda, když se někomu ubližuje a jsem v tomto směru taková horká hlava, že se často pouštím do vypjatých situací.

9. Kniha s nejlepší atmosférou a zasazením příběhu
Touch of Power (Maria V. Snyder)

Mariiny knižní světy zbožňuju. Moc se mi líbí, jak má všechno promyšlené a i když si jsou její světy v lecčems podobné, přesto nepůsobí naprosto stejně, jen prostě mají podobný nádech. Líbí se mi, jak její linie příběhu krásně spolupracuje s postavami i s jednotlivými událostmi. Hlavně vás kolikrát Maria nechá v něco doufat a pak vám to vezme a vy tak zůstanete ještě víc zlomení, než na samotném začátku. O to víc pak budete toužebně vyhlížet pokračování.

10. Naprosto-toužím-tam-jet
Magi krve (Ilona Andrews)

Víte, kolik já jsem se už toho načetla o magické Atlantě? A nejenom v této sérii. Jako by ta Atalnta všechnu tu magii přitahovala. Je vám snad jasné, že se tam jednou musím podívat. Navíc tam mám kamarády, takže bych mohla spojit příjemné s ještě příjemnějším. Společně bychom prozkoumali Atlantu a zjistili, co na ni všichni ti autoři mají.

11. Nejoriginálnější a nejimaginárnější příběh
Gone (Michael Grant)

Co může být originálnějšího a děsivějšího, než když v jednom momentu zmizí všichni dospělí a dospívající nad patnáct let a v celém okolí zůstanou jen děti…? Já být dítětem v této sérii, mám sakra strach. Zůstat bez rodičů, bez jakéhokoliv dospělého, který by se o mě postaral. Nemít pravidla je sice super, ale jen na chvíli. Pak vám dojde, že svět musí mít nějaký řád, nebo nastane naprostý chaos. A když se do toho ještě přimotají zvláštní schopnosti a touha po moci, je o zábavu postaráno. Brilantní série.

12. Nejvíce nedoceněná kniha, skrytý poklad
Bílý kůň (Alex Adams)

Docela mě překvapilo, že zrovna na tuhle výjimečnou a výbornou knihu jsem četla tak rozporuplné názory. Myslím, že tohle je kniha spíš pro zralejší čtenáře, kteří její úžasnost dokážou ocenit. Některé postřehy v různých recenzích mi přišly víceméně zcestné, až jsem si říkala, jestli jsme vůbec četli stejnou knihu. Nevyzrálí čtenáři prostě příběh nedokážou pochopit. Něco mi říká, že nejspíš asi ani nechtějí. A to je škoda. Protože Bílý kůň si rozhodně zaslouží větší pozornost a mnohem větší chválu. Skvěle vystavěný a příšerně děsivý příběh, který se někomu může jevit jen jako „hloupá cesta hloupé ženské za ještě hloupějším chlapem“, na mě ovšem udělala obrovský dojem.

13. Netušila-jsem-že-si-to-tak-zamiluju
Storm (Brigid Kemmerer)

U celé téhle série jsem netušila, že jí tak propadnu. Začalo to už prvním dílem a vesele to pokračovalo dál. Výborná kniha, která potěší každou ženskou se slabostí pro hotíky a pořádnou dávku akce. A jo, taky to ovládání přírodních živlů. Kdo by nechtěl vládnout větru, poručit vodě, zapálit nějaký ten ohýnek, nebo zatřást zemí? Oh, možnosti jsou neskutečné. O to drsnější je, že právě za své schopnosti můžete být odsouzeni ke smrti. Už se nemůžu dočkat pokračování.

14. Nezapomenutelná kniha
The Golden Lily (Richelle Mead)

Druhý díl spin-offu mé oblíbené série, už i ta Pokrevní pouta se mi zaryla hluboko do kůže. Navíc mě konec druhého dílu naprosto odrovnal. Nejspíš pro mě bude nezapomenutelná právě díky onomu konci. A samozřejmě díky charismatickému Adrianovi. Bez toho by to prostě nešlo. Třetí díl, kde mám sakra ten třetí díl? Už aby tu byl, protože mě ty teaserové ukázky pěkně mučí.

15. Není to zrovna můj šálek čaje, ale bože, vážně jsem si to zamilovala
Love and Leftovers (Sarah Tregay)

Knihy psané ve verších obvykle nevyhledávám. Moc si na to nepotrpím, ani pořádně nevím proč. I když jsem si u téhle knihy na začátku myslela, že mě nebude bavit a trochu jsem se o tom přesvědčila i v průběhu četby, nakonec jsem si knihu vážně zamilovala. Přitom vlastně je dějově docela obyčejná a i provedením ničím extrémně nevyniká, pokud tedy nepočítáme ty verše. Určitě existuje více mnohem lepších knih podobného rázu, ale na mě zapůsobila prostě tato.

16. Série, kterou zbožňuju
Bohové Olympu (Rick Riordan)

Ale prosím vás, jak bych mohla zapomenout na svého oblíbeného hrdinu? Percy Jackson imaginární hrdinská láska mého života. Kdybys měl náhodou cestu okolo Karviné, Percy, určitě se stav! Moje srdeční záležitost, to jistě pochopíte. I když jsem zatím u durhého dílu spin-offu, už teď nechci, aby série vůbec skončila. Bude mi náramně chybět. A i když nepochybuju, že Rick zakouzlí i se svou novou sérií z vikingských mýtů, Percy je jenom jeden.

17. Nezapomenutelné vyprávění
Vykoupení (Lauren Kate)

Je mi jasné, že teď nejspíš kroutíte nevěřícně hlavou, ale série Andělé patří do mého šuplíčku guilty pleasure. Alias knih, o kterých víte, že jsou strašně klišoidní a stupidní, ale vám se stejně líbí. Taková je pro mě právě série Andělé. Vím, že je hloupá, přeslazená, ujetá a prostě divná, ale je mi to šumák. Mně si získala. Mám ráda reinkaranci, mám ráda lásku napříč časem, mám slabost pro jméno Daniel a líbí se mi různé knižní pohledy na biblické příběhy. Bite me. Lauren si mě získala svým vyprávěním a je mi jedno, že si někteří klepou na čelo, já si myslím, že si se vším úžasně vyhrála a pro každou knihu si přichystala něco naprosto jiného, přitom se stále držela své zápletky. A to nedokáže hned nějaký autor. Stačí se podívat na Zavrženého a na naprosto pošahaný a překroucený vývoj. Andělé taky nejsou bez chyby, ale baví mě stokrát víc, hlavně mi při čtení těch sladkostí naskočí na tváři blažený úsměv. Moje první dítě se bude jmeovat Daniel nebo Daniela, je vám to jasné.

18. Naprosto úžasné zasazení příběhu
Under the Never Sky (Veronica Rossi)

Další dystopie, která si mě získala. A to svým pohledem na to, jak se člověk ze světa technologie dostává do světa divokého a učí se jak přežít. A také na to, jak taková divočina vypadá a jak tamní domorodci bojují o přežití, po svém. Navíc se mi interakce obou hlavních hrdinů náramně líbila, jejich kontrast, i to, co měli společného. Druhého dílu se trošku bojím, zároveň se na něj neskutečně těším.

19. Byl by z ní nejlepší film
Girl of Nightmares (Kendare Blake)

Variace na Lovce duchů v knižní podobě a se stejně přitažlivým a drsným hlavním hrdinou? Gimme that! Už při čtení máte kolikrát pocit, jako byste byli uvnitř filmu. Uvnitř krásně hororového filmu, co vám nedá spát. Kdyby z obou knih jednou udělali film a nezpackali to, dokonce bych na to šla do kina. A to na horory nechodím, protože jsem strašpytel a vždycky se v tom sedadle krčím, jako by to na mě snad mohlo z toho plátna vyskočit.

20. Už teď si ji chci znovu přečíst
Hot Boys (M.T.Majar)

Jsem ženská. Co víc potřebujete slyšet? Tahle kniha mě velice příjemně překvapila. Netušila jsem, že něco podobného může vzniknout i u nás a kvituju to všemi dvaceti. Hlásím se o více podobných knih z per českých autorů. Pak budou mít ženské jako já blažený život a naše mužské protějšky to potěší taky, věřte mi.

Syki

Nejpohodlněji se cestuje na stránkách knih. A já cestuju velice ráda a často.

You may also like...

3 Responses

 1. Ohana napsal:

  Pěkný výběr…kde chodíš na ty kategorie? A ti Andělé mě skutečně překvapili, ale tak proti gustu…jen škoda, že jsi na svůj banner použila stejný obrázek jako já ke svému Nákupnímu seznamu na příští rok (http://ohanamon.blogspot.cz/2012/12/nakupni-seznam-2013.html)…už se těším na další díly 🙂
  Ohana recently posted..Posuď knihu podle obalu #8My Profile

  • Syki napsal:

   Kategorie vymyslela slečna z inkcrush, jak uvádím výše 🙂 A obrázek jsem tu na blogu měla myslím už dva měsíce, ale tak to se tak někdy sejde, no 🙂

 2. E_V_E napsal:

  Storm strašne chceeeeeeeeeeem!!! tak si ma navnadila recenziami a veľmi sa mi páči námet 8) Škoda, že to nevyšla aspoň v češtine 8(
  E_V_E recently posted..Zimní dumání #4My Profile

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..