Destroy Me

Autor: Tahereh Mafi
Originální název: Destroy Me
Knižní série: Shatter Me
Díl: půl díl
Žánr: dystopie, scifi, zvláštní schopnosti

Anotace na Goodreads: Zpátky na základně a při zotavování z téměř smrtelného zranění se Warner musí udělat vše, co je v jeho silách, aby si udržel vládu nad svými vojáky a potlačil jakoukoliv zmínku o povstání. Jeho obsese Juliette jej stále nepustila, jeho hlavním cílem je anjít ji a dostat ji zpátky… a také likvidace Adama a Kenjiho, dvou zrádců, kteří jí pomohli utéct.

Ale když se Warnerův otec, Nejvyšší velitel Znovunasotlení, přijede, aby napravil synovy chyby. Je více než jasné, že má s Juliette naprosto odlišné plány. Plány, které Warner nemůže dovolit.

Nakladatel: Harper (EN)
Počet stran: 97 (EN)
Vazba: ebook (EN)
Vydání v USA: 2.10.2012
Vydání v ČR: nevyšlo

Moje hodnocení:

 
 
 
Moje hodnocení obálky:

 
 
 
Promo ke knize


 
Datum četby: 1 den, prosinec 2012, v angličtině

Reakce bezprostředně po dočtení knihy: Ztráta času.

Oficiální blog autora

Můj názor (obsahuje spoilery):
Shatter Me patřila v loňském roce k tomu nejlepšímu, co jsem v dystopickém žánru četla. A to hlavně proto, jakým stylem byla kniha vlastně napsaná a jak moc jsem se díky tomu mohla do hlavní hrdinky vžít. Když jsem se dozvěděla, že celá série dostala novou obálkovou podobu, byla jsem upřímně zděšená. Oči? Co mají proboha oči společného s tím, co se v knize děje? Jako vážně? A co bude příště, nosy? Je mi jedno, jak úžasná je textura, nebo nakolik krásně je okolo toho oka nějaký led nebo co to. Obrovské zklamání, hlavně po té nádherné obálce prvního dílu. Už tohle mě mírně znechutilo… a pak jsem se dozvěděla, že se dočkáme zvláštní novely o Warnerovi.

Warner se vzpamatovává ze střelného zranění, které mu způsobila Juliette, aby mu utekla a snaží se opět získat kontrolu nad svým Sektorem 45. Jenže pořád se nemůže vzpamatovat z toho, že je Juliette pryč. Teď, když se k ní začal více přibližovat, kdy jí začínal rozumět, kdy se mu začala víc otevírat. Přestože je mu jasné, co teď musí udělat, pořád po ní touží. Chce, aby se k němu vrátila. Jenže jeho otec má jiné plány. A Warner přitom netouží po ničem jiném, než aby si vybrala jeho… a ne Kenta.

Mým hlavním problémem této novely je Warner. Nechápu, proč by nějakému psychopatovi měla být věnována jiná pozornost než je znechucení. Jsem snad jedna z toho mála, kdo četla knihu Shatter Me a uvědomil si, že Warner je psychopat, sociopat a vlastně naprosté lidské hovado? Proč ho někteří mají tolik rádi? Díky čemu? Tomu, jak hnusně s Juliette zacházel? Jak si ji oblékal jako panenku? Jak jí byl naprosto a neskutečně nebezpečně posedlý? Tohle je čirá obsese, tohle není normální. Kdybyste četli o Hitlerově mládí, taky byste jej měli rádi? Protože měl přece jenom špatné dětství, které ho poznamenalo do budoucnosti. A vlastně nebyl vůbec zlý, jenom psychicky labilní. A co byste řekli o všech těch mrtvých? O všech jeho hrůzných činech? O tom, jak zdevastoval skoro celou Evropu?

Já nevím, možná to beru až zbytečně vážně, ale když vidím všechny ty nadšené výkřiky o tom, jak je Warner skvělý, je mi z toho smutno. Warner není normální. V ničem. A ani tahle krátká novela mě nepřesvědčí o opaku. O to víc nechápu její účel. Proč se mi Tahereh v Shatter Me snažila natlačit do hlavy, jak příšerný je to člověk, aby mi vzápětí mávala touhle ukázkou před tváří a chtěla mě přesvědčit o tom, že je to vlastně v jádru hodný kluk, který byl jen donucen lidmi a okolnostmi k tak příšerným činům. Nemůže totiž jinak.

Ne díky, tohle ti nesežeru. A pokud má být tahle novela ukázkou toho, jakým směrem se bude zbytek trilogie ubírat, tak mě to jen nasírá. Vážně mám o Warnerovi, o tom psychopatovi, uvažovat jako o možném milostném partnerovi Juliette? Opravdu? Ne, díky. V takovém případě jsem se v téhle sérii už teď zklamala a bojím se toho, co se bude dít dál a že už příběh nebude tak unikátní, jako byl první díl.

Co se týče samotné novely, no, uh… Warner je vlastně chudák, protože jeho despotický otec mu dává co proto. Přitom se chová naprosto stejně. Vojáka sice nechal zastřelit, ale bylo zatím mnohem víc, než by se zdálo. A pak to dopadne ještě hůř. A části Juliettina deníku? Dobře, neříkám, že to nebylo dojemné, ale proboha, bylo to naprosto zbytečné.

Tahle novela je z mého pohledu úplně na nic a potěší jen ty, co mají pro Warnera, toho psychopata, slabost. Já ne. Já bych uvítala spíš novelu z dějin, proč se stalo to, co se stalo a jak svět dospěl tam, kde je teď? Anebo začátek příběhu z Adamova pohledu. Něco z dějin se možná dozvím v pokračování, ale i tak mě tato novela spíš zklamala, než potěšila. Jsem hlavně hodně zmatená.

Syki

Nejpohodlněji se cestuje na stránkách knih. A já cestuju velice ráda a často.

Taky by se vám mohlo líbit...

2 Responses

  1. Alcin napsal:

    Souhlasí s tebou,Warner je podle mě taky naprostý šílenec. Taky nechápu jak to může být někoho oblíbená postava. Ale co já ten člověk nejsem tak jim do toho nebudu mluvit.

  2. Karolina Holoubkova napsal:

    To byste museli nejdriv precist celou serii. Warner neni silec.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..