Co koupit na Vánoce (2)

Nedávno jsem uveřejnila první článek na téma, co za knihy pořídit pod stromeček. Jsem ráda, že se vám článek líbil, dostala jsem několik kladných ohlasů a proseb v pokračování.

Takže dneska přicházím s druhou částí doporučení. Tentokrát se podíváme na starší čtenáře…

Co dospívajícím (16 – 20 let)

S dospívajícími se to má tak, že pokud nějaké knihy čtou, už mají alespoň trochu jasno v tom, jaký žánr preferují, či jaký typ příběhu jim sedí. Na našem knižním trhu je obrovské množství knih, z nichž se dá vybrat. Jak pro kluky, tak pro holky. A to mě těší. Alespoň si na své přijdou opravdu všichni. Je dost těžké doporučit vyloženě jednu knihu či sérii, protože každý má jiný vkus a to, co funguje u jedněch, u druhých třeba nemusí zabrat vůbec.

Hunger Games (Suzanne Collins) – oblíbená dystopická série, která se hodí pro kluky i holky. Sice nepatří mezi mé oblíbené, ale své čtenáře si našla po celém světě. Bohužel už je to tak, násilí začíná prodávat. Kor když jde o partu dospívajících, či rovnou i dětí, kteří jsou zavření v aréně, aby se vzájemně povraždili. Celkový pohled na moderní společnost je dosti zajímavý.

Divergence (Veronica Roth) – nedá mi to, abych sérii nedoporučila, protože patří mezi mé srdcovky. Myslím, že si ji ovšem víc užijí holky. Některým ovšem může pěkně lézt na nervy, díky hlavní hrdince. Záleží ovšem na tom, jak moc se dokážete do příběhu ponořit a nakolik oceníte, jak úžasně si s vyobrazením společenských vztahů autorka pohrála. A o zvraty rozhodně není nouze, nemůžete si být jistí tím, kdo přežije a kdo ne.

Chaos (Patrick Ness) – další dystopická série o světě, v němž žijí snad jen muži a nekončící hluk. Velice zajímavě pojatá společnost. Hlavní hrdina mi byl od začátku sympatický a držela jsem mu pěsti.

Eragon (Christopher Paolini) – dračí série určená jak dívkám, tak chlapcům. Spíše klasické pojetí fantasy, které nemusí hned tak někoho chytnout. Ale jestli pro ty, co mají rádi alespoň toho filmového Pána prstenů, jde o dobrou investici. Osobně mám draky moc ráda a Paolini si se svým světem rozhodně vyhrál pořádně. Sice mu to tu a tam neštimuluje, ale pořád jde o skvělou sérii.

Roztomilé malé lhářky (Sara Shepard) – knižní série určená spíše dívkám, ale i kluci, co mají rádi tajemství, si přijdou na své. Na sérii se mi líbí, že se neuvěřitelně lehce čte a je zajímavá. Autorka si hezky se svými postavami hraje a kus po kousku odhaluje tajemství, které by všichni chtěli raději ututlat.

Tajemství nesmrtelného alchymisty Nikolase Flamela (Michaela Scotta) – úžasná série, jenž si oblíbí všichni milovníci historie. V příběhu se objevují skutečné historické postavy spolu s těmi méně skutečnými, či doslova bájnými. Prolévá se náš svět, se světem magickým a hlavní hrdinové mají naplnit jedno dosti důležité proroctví.

Padlí andělé (Thomas E Sniegoski) – andělská série, kterou pochopí a budou mít rádi asi jen ti, které fascinuje spíše biblická povaha pádu andělů z nebe. Nejde o žádnou klasickou romanťárnu, i když tu a tam se něco objeví. Symaptický hlavní hrdina a ještě sympatičtější pes.

Vampýrská akademie, Pokrevní pouta (Richelle Mead) – pro všechny milovnice upířin. V žánru pro dospívající rozhodně jedna z nejlepších, ne-li rovnou nejlepší. Celosvětový úspěch a široká fanouškovská základna. Pořádná akce, parta zajímavých postav a velice hezky a zajímavě propracované prostředí celé společnosti.

Oškliví (Scott Westerfeld) – scifi série o tom, kam až nás může dohnat touha po tom, zdokonalit svůj svět. Velice zajímavé provedení moderní společnosti i směru myšlení. S lehkou nadsázkou i ironií je tu podaný osud společnosti, která nade vše bere svou krásu, přitom v jádru hloupne. Hodně věcí na zamyšlení. Pro kluky i holky.

cokoliv od Meg Cabot – a to pro holky, které mají prostě rády romanťárny. Meg se nebojí spojit dohromady i mírně fantasmagorické věci. Nejlepší je vždy Mediátor, ale ten už bohužel k sehnání není. Proto doporučuju Mezi láskou a smrtí, či sérii V kůži supermodelky. Výborná odreagovačka je Hrdinkou snadno a rychle.

Opravdu je z čeho si vybírat. Pokud vás nic z uvedených sérií neláká, projděte si mou kategorii young adult (vpravo v menu), případně si projděte seznam recenzí a třeba vás něco trkne do oka. Sami nejlíp víte, jaký vkus má ten, komu knihu kupujete. Pokud si nebudete jistí s věkovým doporučením u knih, případně s žánrem, hodnocením a tak dále, jen napište. Raději koupit něco, z čeho bude mít člověk radost, než kupovat něco, co hodnotově stojí za starou belu a ještě je to drahé.

Syki

Nejpohodlněji se cestuje na stránkách knih. A já cestuju velice ráda a často.

Taky by se vám mohlo líbit...

7 Responses

 1. Bastera napsal:

  Opět skvěle vybrané, pro každého něco 🙂 Člověk si říká takové skvělé knihy a oni nečtou 😀
  Bastera recently posted..Recenze: Alchymista (Tajemství nesmrtelného Nikolase Flamela I.)My Profile

 2. E_V_E napsal:

  To sú naozaj dobré typy, ale mňa tieto knihy bavia naozaj veľmi a to mi už ťahá na 21, takže to skôr závisí od konkrétneho obdarovaného, treba si trochu tipnúť, či sa mu to bude lúbiť 8D
  Ja som naposledy kamoškám kúpila, síce nie na Vianoce, ale na narodky Charlieho malé tajomstvá a zožala som veľký úspech 8D
  E_V_E recently posted..Zimní dumáni #2My Profile

  • Syki napsal:

   Díky za pochvalu 🙂 Věkové doporučení se nijak nevylučuje s tím, co má kdo rád. Sama přece čtu plno knih pro dospívající a už mi táhne na 24… Tady opravdu záleží na tom, co má kdo rád. Ale setkávám se s dotazy těch, co neví, jaké knihy by měli koupit určité věkové kategorii, hlavně proto, že neví, co je k dostání a co by se komu mohlo vůbec líbit. Abych pravdu řekla, moje mamka by s tím taky měla problém, kdybych jí jasně neřekla, jaké knihy bych chtěla. Moje sestra by byla stejně ztracená a o taťkovi ani nemluvím. Možná by mě odhadla akorát tak moje sestřenka, ale ta nejspíš taky neví, co přesně 🙂

 3. Makina napsal:

  Ve většině případů souhlasím. Jen Chaos jsem ani nerozečetla a hned vrátila (taková noční můra, svět plný chlapů), a Ošklivé jsem taky hned zahodila (ach, zabte mě, ale krása je pro mě opravdu až na 156. místě). Lhářky bych si už konečně měla přečíst 😀

 4. Jass napsal:

  skvěle zvolená doporučení, pro každého jetam opravdu něco a je tam hodně knih co patří mezi mé oblíbené 😀 . Divergenci i Rezistenci jsem dostala letos k ježíšku… první díl jsem četla asi do půl páté ráno, no prostě jsem se nedokázala odtrhnout, prostě úžasné… Eragon, k tomu není co dodat, prostě klasika, všechno už to mám přečtené a uklizené na poličce. Nicolas Flamel, úžasné, už je dost dávno, co jsem ty čtaři díly četla, k válečníkovi jsem se nedostala a tak, když mi teta přinesla kněžku, okamžitě jsem musela začít hledat předchozí díl :D, ten už mám přečtený do půlky… Vampýrskou akademii jsem dočetla asi před dvěma měsíci a taky to nebylo špatné. No a poslední co jsem z tohohle seznamu četla jsou Hunger Games. Musím říc že celá rodina mě pravděpodobně chtěla chtěla zabít, protože buď jsem u knížky brečela, nebo se smála jako blázen, nevím proč, ale třeba Johannina hláška typu „Každý si dáme tři, a ti co budou při snídani ještě na živu , se můžou podělit o zbytek“ (jde o dělení jídla) vím že v podstatě na tom nic vtipného není a já nemám nějak ráda černý humor… Je to trochu zvláštní, ale já se u Hunger Games docela bavila… I když je fakt, že když jsem četla ten „šťastný konec“ tak jsem se akorát znovu rozbrečela, protože mi kupodivu ani nepřišel moc šťastný, asi jsem fakt divná 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..