Crash

Autor: Nicole Williams
Originální název: Crash
Knižní série: Crash
Díl: první
Žánr: chick lit, drama
Věková hranice: 15+ (násilné scény)

Anotace na Goodreads: Southpointská střední je poslední místo, kde by Lucy chtěla odmaturovat. Až do chvíle, kdy narazí na Judea Rydera, kluka, jehož jméno se stalo pojmem a také synonymem pro problémy. Jeho rejstřík trestů je nejspíš delší než kdejaká odborná publikace. Jeho jméno je šeptáno, řváno a proklínáno větším množstvím holek, než by Lucy chtěla vědět.

Jude bydlí místním domově pro chlapce, kde je novým statusem quo být narušený. Lucy až donedávna mívala docela stabilní výchovu a rodičovské zázemí. Žije jen pro balet, chce se dostat do Julliardu a dává si pozor na to, aby se vyhla všem trablům. Až doteď.

Jude představuje všechno, od čeho by se měla držet dál. Hlavně pokud chce udržet svou minulost od své budoucnosti. Ale jak sama později zjistí, zůstat dál od Judea nebude zase tak dobře možné.

Pro Lucy Larson a Judea Rydera se láska stane tou jedinou, která je dokáže rozdělit.

Nakladatel: Nicole Williams a HarperCollins (EN)
Počet stran: 215 (EN)
Vazba: ebook a brožovaná (EN)
Vydání v USA: 19.6.2012
Vydání v ČR: nevyšlo

Moje hodnocení:

 
 
 
Moje hodnocení obálky:

 
 
 
Datum četby: 5 dnů, listopad 2012, v angličtině

Reakce bezprostředně po dočtení knihy: Obrovské zklamání.

Oficiální blog autora

Můj názor (obsahuje spoilery):
Kniha byla původně vydána samotnou autorkou v podobě ebooku, získala si takovou oblibu, že nakladatelství HarperCollins nedávno zakoupilo práva a kniha se vydává také v brožované podobě. Stejně jako se to plánuje u dvou dalších dílů. O knize (potažmo sérii) jsem věděla už dříve, ale ke čtení jsem se odhodlala až po té, co jsem dočetla Easy, které mě naprosto dostalo. U Crash už to bylo poměrně horší.

Lucy není nijak nadšená z toho, že svůj poslední ročník střední školy stráví na místě, kde pořádně nikoho nezná, ale slunné léto jí přivede do cesty kluka, z něhož se jí začnou podlamovat kolena. Na tom by nebylo nic špatného, pokud by ovšem nešlo o místního skoro-zločince a kluka, od kterého by se měla raději držet dál. Což jí samotný Jude několikrát klade na srdce. Ale ani když díky svému vztahu k Judovi dostane Lucy na škole nepěknou nálepku, nehodlá to s ním vzdát. Nikdo jí ovšem dopředu neřekl, jak šílené to vůbec může být…

Kdyby mi bylo patnáct a kdyby tohle byla první kniha postavená na podobných provařených klišé, nejspíš bych byla knihou uchvácena. Jenže já už toho mám za sebou v knižním světě i v žánru docela dost a knihou jsem byla spíše znechucená. Nevím, jestli to autorka takhle opravdu myslela, anebo se snažila sepsat parodii na vztah bad boy – good girl. Tak jako tak to nefungovalo, ani vzdáleně.

Zkuste si vzít ty největší šílenosti a nejdrsnější zápletky ze všech knih pro dospívající, které jste kdy četli… voilá, máte Crash. Nelze autorce upřít, že se dokázala velice dobře inspirovat jinde. Například taková variace na Hříšný tanec a „Čí je to dítě?“ mě víceméně pobavila. Divočejší telenovelu jsem ještě v rukou neměla.

V knize bylo všechno špatně. Od hlavní hrdinky, která nežije vášní pro tanec, ale vášní pro sebe samu a utápí se v jedné divnější myšlence za druhou, po hlavního hrdinu, jenž mi přišel natolik rozervaný, že naprosto nechápu, kde se v něm ta úžasná kladná stránka vůbec vzala. O samotném rozuzlení zápletky na konci, co by se vám nezdála ani v těch nejhorších nočních můrách, už radši nemluvím.

Kdyby autorka příběh postavila na jedné věci a více se jí věnovala, úplně by to stačilo. Takhle to bylo jak na houpačce. Jednou nahoře, podruhé dole a potřetí jste už vůbec nevěděli, na čem jste. Knize neprospěly ani ty podivné časové skoky, kdy se jednou dělo to a najednou se v knize skočilo o půl roku dál a dělo se zase něco jiného. Samozřejmě, vztahy jsou komplikované a jde především o běh man dlouhou trať, ale tohle byl nejspíš maratón.

Rozhodně obrovské zklamání, které si víc hvězdiček ani nezaslouží. To by mi svědomí dalo zabrat, když jsem jiným knihám dala jiná hodnocení. Přečtu si pokračování? Nejspíš ano. A to i když mám podezření, že to bude na stejné brdo. Ale když už jsem jednou začala…

Syki

Nejpohodlněji se cestuje na stránkách knih. A já cestuju velice ráda a často.

Taky by se vám mohlo líbit...

8 Responses

 1. E_V_E napsal:

  Túto knihu nepoznám, ale tak si ju ani len nezoženiem 8D
  E_V_E recently posted..Dlouhé zimní večery #4My Profile

 2. Teresinha napsal:

  Máme na tu knížku v zásadě stejný názor, klišé vedle klišé, škoda veliká… jen ty jsi ještě maličko ostřejší ve svém hodnocení. O to víc mě překvapuje, že se chystáš na to pokračování, já se mu teda rozhodně obloukem vyhnu, i když jsem na Crash dovedla najít pár pozitiv 🙂
  Teresinha recently posted..V Deliriu z PandemoniaMy Profile

  • Syki napsal:

   To je tím, že ty nemáš za sebou Easy a Beautiful Disaster, jak jsem už onehdá říkala 😀 Plus nemám ráda nedokončené série a říkám, třeba mě může autorka překvapit. Kdybych takhle vzdala Percyho Jacksona nebo Elemental Assassin, neřadily by se obě série mezi mé nej.

   • Teresinha napsal:

    Tak dej pak vědět, jestli to pokračování stojí za to 😉
    Já prověřím Easy a Beautiful Disaster 🙂
    Teresinha recently posted..V Deliriu z PandemoniaMy Profile

    • Syki napsal:

     Na BD se odstupem času dívám dost kriticky, ale kdysi mě prostě hodně bralo… Každopádně Easy se mi hodně líbí. Tak snad se ti bude taky líbit. Já se snad brzo dostanu k Pushing the Limits…

 3. Leňulka napsal:

  Ahoj, psala jsem ti e-mail a ještě jsi mi neodpověděla, tak teď si nejsem jistá jestli sem ho vůbec poslala na správnou adresu 😀 sykorova.p@gmail.com ..je to správně?

  • Syki napsal:

   Email došel, odepsala jsem hned včera… Asi nedošel tobě, podívej se radši do spamu, jestli ti to nebloknul… Seznam vyvádí pitomosti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..