RC review: Rezistence

Autor: Veronica Roth
České datum vydání: 19.9.2012
Knižní série: Divergence
Díl: druhý
Žánr: dystopie
Nakladatel: CooBoo

Česká anotace: Žádná volba není bez následků.

Měl to být pro Tris šťastný a slavnostní den, ale všechno dopadlo úplně jinak. Po krvavé tragédii mezi frakcemi vzrůstají konflikty a nad společností se vznáší válka. Tris se musela rozhodnout už jednou – a teď ji čeká další volba. Dřívější rozhodnutí, obavy, zármutek i provinilost, to vše ji teď dostihlo a Tris nezbývá než bez výhrad přijmout svou Divergentní identitu. Dokáže se ale vyrovnat se vším, co to znamená?

Oblíbená dystopie

Veronica Roth se do podvědomí čtenářů zapsala svým dystopickýcm bestsellerem Divergence, který minulý rok získal ocenění Nejlepší kniha roku 2011 největšího čtenářského portálu GoodReads. Divergence byla také nedávno zvolena dospívajícími čtenáři American Library Association (ALA) jako kniha číslo jedna žánru young adult. Ačkoliv série ještě není dokončena, už se dostala do žebříčku NPR nejlepších 100 knih pro dospívající vůbec. Divergence se také dočká své filmové podoby, oficiální datum premiéry bylo ohlášeno na 21. března 2014 a v současné době se pracuje na scénáři. Film do kin přinese studio Summit Entertainment, které má na kontě celou ságu Stmívání

Veronica pochází z předměstí Chicaga. Studovala tvůrčí psaní na Northwesternské univerzitě. Poslední díl trilogie se chystá na podzim 2013. Veronica říká, že dokud se kniha neobjeví na pultech, bude brouzdat po Wikipedii ve svém pyžamu a s miskou cereálií.

Fakta a fikce

Děj Insurgentu plynule navazuje tam, kde jsme v prvním díle skončili. Sečtělí využili svých znalostí a ovládli mysl Neohrožených. Ti de facto vyhladili celou frakci Odevzdaných. Tris s Tobiasem jsou na cestě do frakce Mírumilovných, protože doufají, že právě tam se shromáždili přeživší Odevzdaní. Ale také třeba někteří Divergentní či Neohrožení, kteří se probudili ze simulace a nepřidali se na stranu Sečtělých.

Společně s nimi je také Trisin bratr a Marcus, který nejspíš ví mnohem víc, než je ochotný přiznat. Nic není tak, jak se na první pohled zdá a ne všichni jsou takoví, jací se zdají být. A v sázce je víc, než život všech členů frakcí… protože nepřítel může udeřit odkudkoliv, i z vlastních řad.

Překlad

Český překlad je velice podařený. A to i přesto, že jsem se nejspíš u dvou či tří míst zarazila a říkala si, jestli mi něco neuniklo. Větší problém jsem měla s jazykovou stylistikou. Je zvláštní, že v některých překladech mi slova končící na -ej nevadí, v jiných případech mě sem tam od četby ruší. Bohužel Rezistence je druhý případ. Nejspíš je to proto, že mi ani v originále vyprávění Veronicy i přes její věk nepřijde zrovna takovéhle. Ale to je můj osobní problém.

Postřehy a pocity

Jak jistě víte, první díl trilogie mě naprosto uchvátil. Natolik, že jsem vás informacemi o knize neustále zasypávala. To už tak bývá, když si něco oblíbím. Z druhého dílu jsem měla docela obavy, jelikož málokdy bývá druhý díl stejně dobrý, či dokonce lepší, než ten předchozí. Bála jsem se zbytečně.

Tobias byl ještě větší zlatíčko, než dřív. Tedy, samozřejmě nebyl ve všem úplně stoprocentní, ale to je jenom dobře. Moc se mi líbí, jak jej Veronica vykreslila. Vzájemně se s Tris výborně doplňují. A i když s Tris nebudete během všech možných vrcholů a pádů souhlasit, budete jí hlasitě nadávat, kroutit nad ní hlavou, pochopíte, že právě tohle byl autorčin účel. Tris přece jenom ještě dospívá a i když často jedná zbytečně zbrkle a neuvážlivě, alespoň se něco děje.

Hodnocení

Veronica mi svým vyprávěním a stylem pojetím příběhu dokáže přesně kápnout do noty. Chvílemi mě dostávala do takových situací, kdy jsem chtěla knihou mrsknout přes celý pokoj a frustrovaně se vykřičet. Nutila mě přemýšlet spolu s postavami, vyslovovat své otázky nahlas, pátrat po indiciích, odhalovat zrádce. Přiměla mě se v jednu chvíli culit jako naprostý cvok a v druhou zase proklínat jednoho nebo druhého za to, jak pitomě se chovají. Byly chvíle, kdy jsem chtěla pořádně profackovat Tris, Tobiase a dokonce i sebe, protože mě příběh natolik pohltitl, že jsem nebyla schopná se od něj odtrhnout.

Rezistence je výborné pokračování Divergence. Pořádně vám zamotá hlavu a ukáže vám, že si žádnou postavou nemůžete být jistí. Veronica dle mého uvážení zvládla pokračování na jedničku a i když je pravda, že jisté rozuzlení zápletky jsem si dokázala sama domyslet už dříve, vůbec mi to nevadilo. Kniha je skvělá a zaslouží si plný počet, tedy 5 hvězdiček. A teď to jen vydržet, než vyjde poslední díl.

Rezistenci si můžete objednat na stránkách nakladatelství CooBoo.

Chtěla bych touto cestou poděkovat nakladatelství CooBoo za poskytnutý recenzní výtisk této knihy.

Syki

Nejpohodlněji se cestuje na stránkách knih. A já cestuju velice ráda a často.

You may also like...

3 Responses

 1. Astesia napsal:

  Mám zamrznute prsty a tažko sa mi píše, ale musím komentovať 😀 Akurat mam rozčítanú Divergenciu (neviem si spomenúť o čo presne tam išlo -.-) a teším sa aj na rezistenciu 🙂 závidím že ju máš doma a můžeš si ju podržať, privoňať k nej a listovať ju 😀 Ja keď sa dohodnem s peňaženkou, tak ju budem mať tiež 😀 Už teraz viem, že ju budem zbožňovať =)
  Astesia recently posted..*Spirit day*My Profile

 2. annejude napsal:

  Jednou z věcí, co se mi na stylu psaní V. Roth líbilo, je to, že její postavy nejsou černobílé a každá má svoje silnější i slabší chvilky, díky čemuž ve čtenáři autorka vzbudí celou škálu emocí, od culení až po nadávání:)

  Rezistenci už mám doma, jen mám trochu strach, abych od ní nečekala příliš.
  annejude recently posted..Recenze: Obchodník s deštěmMy Profile

 3. Madeleine napsal:

  Musím s tebou úplně nejvíc s názorem na tuto knihu souhlasit, chovala jsem se úplně stejně 😀 Je to skvělá kniha a já už chci sakra konečně ten 3 díl! 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..