RC review: Nadpozemská

Autor: Cynthia Hand
České datum vydání: 5.9.2012
Knižní série: Nadpozemská
Díl: první
Žánr: andělé
Nakladatel: CooBoo

Česká anotace: Zjistit, že jste částečně anděl, není zrovna běžná rutina ani procházka růžovým sadem, zvlášť když víte, že máte naplnit na Zemi poslání, že máte úkol, který byl svěřen jedině a právě vám, ale nikdo vám neřekne, jaký ten úkol přesně je. Nicméně Clara, hlavní hrdinka trilogie Nadpozemská, se s tím statečně pere. Dokonce se snaží zjistit, kdo je ten pohledný kluk, kterého vídá ve svých snech a který zjevně nějak patří k jejímu poslání. Má ho zachránit? Je tohle smyslem jejího života?

Když se pak setká s Christianem, zdá se, že všechny dílky skládačky zapadly na svá místa. Jenže nic není tak jednoduché, jak by se mohlo na první pohled zdát. Clara je nakonec nucena volit mezi lidskou láskou a andělskou povinností a nikdo netuší, jaké důsledky to všechno může mít.

Nadpozemská je příběhem nejen o andělech, ale zejména o lásce, přátelství, osudu a volbách, které někdy musíme učinit, aniž bychom chtěli.

Prvotina bestsellerem

Cynthia Hand vyrostla na jihovýchodě Idaha, blízko hranic s Wyomingem. Momnetálně však žije i s manželem a dvěma dětmi v jižní Kalifornii. Cynthia má za sebou velice bohatý školní život. Už na škole se nadchla pro psaní a už tehdy začala tvořit krátké povídky a příběhy. Její vášeň pro psaní jí zůstala až na vysokou školu, kde se rozhodla, že se stane spisovatelkou. Má magisterský titul v oboru psaní beletrie a Ph.D. z Angličtiny a Tvůrčího psaní. V současné době vyučuje kurzy tvůrčího psaní na univerzitě Pepperdine.

Její první publikovaná kniha, Nadpozemská, se stala bestsellerem listu New York Times. O své knize říká, že při psaní netušila, že příběh Clary skončí jako kniha andělského žánru. Práva na filmové zpracování Nadpozemské byly zakoupeny již před časem a minulý rok se dokonce uvažovalo o seriálové verzi u americké televizní stanice The CW. Bohužel se ale od seriálu upustilo a v současné době se opět čeká na filmové studio, které by se knihy chopilo.

Fakta a fikce

Clary není tak úplně obyčejná dívka. Pravda, je pohledná, chytrá a v podstatě dobrá ve všem, co dělá. Jenže k tomu všemu má ve vínku jisté magické nadání. Andělského původu. Clary totiž v krvi kolují andělské geny a díky nim dokáže vyvolat svá křídla, nechtíc také svatozář a hlavně má své poslání.

Ve vizích vidí chlapce uprostřed hořícícho lesa. Neví, co to znamená, ale je odhodlaná to zjistit. A když konečně alespoň trochu rozluští, kam se má vydat, odstěhuje se společně se svou matkou i bratrem do Wyomingu. Jenže co se zprvu zdálo jako docela jasný úkol, se v průběhu času změní v něco jiného a Clary se musí rozhodnout, jak se zachová.

Překlad

Knihu jsem už před delší dobou četla v originálu a i když jej zase tolik v paměti nemám, při četbě českého překladu jsem si nemohla pomoct – nějak na mě kniha působila naivněji než při prvním čtení. Těžko říct proč. Český překlad je ovšem vynikající, mluva dospívajících není nijak extrémně vybroušená a častokrát se uchichtnete při nějakém typickém českém výrazivu… v zahraniční knize. S překladem jsem i přes tu „naivitu“ spokojená.

Postřehy a pocity

Clary není úplně typická hrdinka, s jakou se v poslední době v knihách setkáváme. Ano, je sice kdoví proč poblázněná do idolu střední školy a také do „předmětu“ svého poslání, což čtenářům může někdy lézt pořádně na nervy, ale i přesto je stále svá. Hlavně tedy v okamžicích, kdy se kočkuje s Tuckerem. Toho si na celé knize nejspíš oblíbíte nejvíc. Alespoň já tedy ano.

Celkový příběh docela rychle utíká. Častokrát se však neubráníte pocitu mírné nelogičnosti či až moc velkých dějových děr. A pokud se jimi necháte rozptýlit a budete se neustále ptát, proč se toho Clary od své matky nemůže proboha dozvědět více, knihu si zase tolik neužijete. Tak to totiž bylo u mě. Víc než Clary mě zaujal její bratr. Mám jisté tušení, ale to si prozatím nechám pro sebe. Vždyť na to přijdete sami. Jejich matka mě po většinu času spíše vytáčela.

Hodnocení

Nadpozemská patří v andělském žánru rozhodně mezi ty lepší knihy. Přece jenom je na příběhu vidět, že se autorka snažila vyvarovat typickým klišé, které tak často v knihách pro dospívající vídáme. Sice se jim nevyhla úplně stoprocentně, ale rozdíl vnímáte. Hlavním mínusem knihy je, že i po přečtení vám zůstane velké množství otázek. Budete doufat, že na ně dostanete odpověď v příštím díle. Jakoby místy ani sama Cynthia nevěděla, co se bude dít a proč to tak je. A to je trošku zvláštní, uvážím-li, že vystudovala tvůrčí psaní.

Z celé knihy na mě nejvíc udělal dojem Tucker. Ten je sice vykreslený až moc dokonale, ale vůbec mi to nevadí. Clary se nejspíš více rozvine až v druhém díle, v tom prvním se spíše hledala. Příběh je to po dějové stránce rozhodně zajímavý. Svým způsobem typicky školský, výraznější akce se dočkáme až na konci. Z těchto důvodů dávám knize 3 hvězdičky a těším se na pokračování. O tom jsem už sice slyšela jisté skazky, ale názor si utvořím sama. Hlavně aby tam bylo více Tuckera.

Nadpozemskou si můžete objednat na stránce nakladatelství CooBoo.

Chtěla bych touto cestou poděkovat nakladatelství CooBoo za poskytnutý recenzní výtisk této knihy.

Syki

Nejpohodlněji se cestuje na stránkách knih. A já cestuju velice ráda a často.

You may also like...

4 Responses

 1. JuliaR napsal:

  Úžasná recenze! Nadpozemskou si chci už nějakou tu dobu přečíst. Tuhle jsem na ni narazila v knihkupectví, ale bohužel jsem s sebou neměla peníze, takže jsem se na ni jen smutně podívala a šla dál… 😀 🙂
  JuliaR recently posted..Animované filmyMy Profile

 2. terka napsal:

  Jednička se mi moc líbila, ovšem dvojka pro mě byla kolosální zklamání. Skoro nic se nedělo, spoustu postav mi lezlo na nervy, děj se vlažně táhl a ten konec…ten to všechno jenom podělal do epických rozměrů, tedy pokud jste ve stejném Teamu jako já. Vážně mě to nemile překvapilo. Ovšem jednička…moc se mi líbila, i když nedostatky měla 🙂

 3. Leňulka napsal:

  Ahoj, pořád váhám jestli si knihu mám koupit nebo ne. Já sem hodně na tu romantiku, ale když sem si četla nějaké recenze nebo úryvky z knihy, nic moc se tam nedělo. Knihy o andělech mám hrozně ráda, ale nevím proč, teď si koupí nejsem moc jistá. A dávat 300,- jenom tak, abych ji vyzkoušela a ona se mi pak nelíbila, se mi moc nechce..

 4. Nagadir napsal:

  Mě osobně Nadpozemská nenadchla, možná proto, že nejsem milovník zamilovaných trojúhelníků a možná i proto, že jsem s postavami nedokázala prožívat emoce (což je u knihy pro mě ten největší kámen úrazu). Byla to odpočinková kniha s nijak extra super dějem, s občasnými zajímavými nápady. Sice se chystám na pokračování, protože nerada něco nechávám nedočtené, ale nedávám tomu nějak velkou šanci. Není to nejhorší kniha, ale doma ji rozhodně mít nemusím.
  Nagadir recently posted..NadpozemskáMy Profile

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..