Letem knižním světem (24.9. – 7.10.2012)

Minulý víkend jsem vám nepřinesla žádné zbrusu nové (i staré)informace z knižního světa, takže se teď dočkáme dvoutýdenního shrnutí… Co se tedy na knižním poli děje?

Pretty Little Liars obnoveny pro 4. sezónu

Ano, už to tak vypadá, že se dočkáme další série Lhářek. Nových 24 akcí nabitých dílů se na amerických obrazovkách objeví během léta 2013. Dobu čekání na nové díly si můžete zkrátit sledováním říjnového speciálu. Ten ponese název This Is a Dark Side a v Americe se jej diváci dočkají 23.října. Ve speciálu uvidíme Adama Lamberta, ten pro Lhářky zazpívá pár svých hudebních pecek. Samozřejmě se ještě dovysílá zbytek řady třetí, a to od ledna.

Osobně jsem seriál začala sledovat můj prvník rok ve Státech a po návratu pokračovala. Toto léto ovšem na třetí sezónu nějak nezbyl čas, takže musím poctivě dosledovat. Stejně tak se těším, až se mi konečně do rukou dostane třetí knižní díl Lhářek, čtvrtý se brzy objeví na pultech knihkupectví. A to nemluvím o Hře lží, která je už venku a která vypadá taky velice slibně.

Poster k Breaking Dawn – 2. část odtajněn

A že s tím nadělali cavyků až až. Poster se odkrýval vždy jen po částech, až byl ke konci odhalen celý. Nevím, jak vás, ale mě i docela rozesmál. Evidentě jsou tam hlavní tři postavy naskládané odděleně. A vypadá to až moc uměle. Není tomu tak dávno, co jsem vám na FB také dávala odkaz na třetí trailer k filmu. Pokud vám ušel, můžete se podívat tady. Internetem brázdí i fotky z filmu. Na jejich přehled se můžete podívat zde (povolte si prohlížení pro USA).

Už je to pěkně dávno, kdy jsem vůbec četla Stmívání. Tenkrát to tu ještě nikdo pořádně neznal a o filmových hercích si fanynky mohly nechat jen zdát. Uběhlo pár let a koukněte, kde jsme. Abych pravdu, já ještě neviděla ani třetí díl, natož první část toho čtvrtého. A jestli půjdu na poslední díl do kina? Těžko říct, možná z recese ano. Každopádně mě děsí myšlenky o tom, že se do pár let nejspíš dočkáme restartu celé filmové série. Chraň bůh. Tak jako tak si myslím, že první díl byl ze všech nejlepší.

Pilot The Selection dostane restart

Ano, čtete správně. Pamatujete si, když jsem vás informovala o tom, že se točí pilotní díl seriálu The Selection na motivy stejnojmenné knihy? Scénář napsaný, cast vybraný, pilot natočený a hups, The CW to utnula. Pro mě to ani tak zklamáním nebylo, protože k samotné autorce knihy nechovám zrovna přátelské city, ale překvapilo mě to. O tom žádná.

Teď sama autorka přišla na svém blogu se zprávou, že The Selection se dočká nového pilotu, nového scénáře i nového castu. To mě poněkud omráčilo. Jsem zvědavá, jak si povede nové natáčení a jestli je televize zase neutne.

Kathy Reichs v Česku i na Slovensku

Pokud vám tato informace unikla, dočkáme se Kathy Reichs jak v Česku, tak i na Slovensku. Pokud vám její jméno nic neříká, možná se vám něco vybaví, když řeknu, že je to právě ona, kdo stojí za úspěšných seriálem Bones (Sběratelé kostí / Kosti) a celou řadou detektivních knih pro dospělé i dospívající.

Kathy si v Česku pobude od 21. do 25. října. Pokud se chcete o jejím pobytu u nás dozvědět více, podívejte se sem. Vše má pod taktovkou nakladatelství BB/art. To na Slovensku se fanoušci můžou na Kathy těšit 26.října. Tam má vše na starosti nakladatelství SLOVART. Pokud se chcete dozvědět více o její návštěvě, zavítejte sem. Škoda jen, že bydlím tak daleko, hned bych jela.

Je libo trochu toho tvrdšího čtiva?

Určitě vám neušel velký knižní boom, jaký se vyrojil okolo českého (a slovenského) vydání dnes již velice dobře známé knihy Fifty Shades of Grey (Padesát odstínů šedi). Román, který v poslední době hýbe světem. A to doslova. Jedni knihu označují za „porno pro maminky“, jiní zase za něco, co boří hranice romantického žánru a razí cestičku podobným knihám. Kniha je už teď pojem. Objevuje se po celém světě, bylo jen otázkou času, než se objeví také u nás. A teď dorazila i k nám a vyvolala celou řadu emocí. Při svém cestování jsem na všechny tři knihy série narážela snad na každém kroku a to vůbec nepřeháním.

České nakladatelství XYZ na to s propagací šlo velice chytře a oficiální prodej spustilo hezky po 22. hodině. Přece jenom je to kniha plná sexu, plná tvrdého sexu a o příběh ani tak moc nejde. Upřímně netuším, jestli si knihu vůbec přečtu. Nikdy se nemá říkat nikdy, a vy mi email bombardujete dotazy, jestli na ni nenapíšu recenzi, ale sama od sebe si knihu nejspíš nekoupím. Možná si ji vypůjčím od kamarádky, nebo si ji přečtu v angličtině, ale popravdě mě spíš odpuzuje, než aby mě lákala. Nic proti těm, kteří ji už mají za sebou a líbí se jim. Každý jsme jiný.

Velký návrat J.K.Rowling

Dobře, možná nebyl zase až tak velký, každopádně byl velmi očekávaný. A to nejen mnou, ale jejími fanoušky po celém světě. První předčítání z její nové knihy The Casual Vacancy bylo dokonce online přenášeno na kanálu YouTube. A ta atmosféra, páni. J.K. se dokonce nechala slyšet, že ji příběh napadl, když letěla letadlem někdy po oficiální premiéře posledního HP filmu. Co je to ta J.K. s dopravními prostředky má? Myšlenka na Harryho přišla ve vlaku, The Casual Vacancy přišlo v letadle… kam se posune dál?

Tak jako tak se i my můžeme na tuto knihu v překladu těšit. Do Česka i Slovenska ji přinese nakladatelství Albatros. Jen těžko říct kdy. Doufejme, že co možná nejdřív. Sama Rowling se nechala slyšet, že není vyloučeno, že se k čarodějnickému vesmíru už nikdy nevrátí. Harryho příběh je sice už definitivně uzavřen, to ale neznamená, že se v Bradavicích nemůže dít něco nového… anebo se do popředí nemůže dostat jiná postava. Potteromaniaci, držte pěsti!

Grafická novela City of Bones je venku

Ano, ano, s přípravou a novinkami ohledně filmu, jako by se zapomnělo na samotné vydání grafické novely prvního dílu The Mortal instruments. Zatím je venku jen první volume, které se zaměřuje na samotný začátek knihy. Chvíle, kdy se Clary s Jacem setkají vůbec poprvé.

Na samotnou tvorbu bedlivě dohlíží autorka, jen pro případ, že by tvůrcům někde ujela ruka… a scénář. Každopádně doufejme, že komiksový Jace se alespoň trochu blíží našim představám o jeho sexy a neodolatelném zevnějšku. Ten filmový totiž od mých představ nemůže být vzdálený více.

Já, knihy a blogování

Inu, jsou to už skoro tři týdny, co jsem ze Států doma. A ještě pořád jsem se úplně neaklimatizovala. S českým jídlem je to už lepší, i s tou všudypřítomnou češtinou, i ta škola se dá přežít, ale já vám nevím, pořád je tu prostě ten pocit. Postupně se taky snažím opět rozjet blog, dohánět všechny resty a poctivě dočíst a zrecenzovat knihy, co se mi nashromáždily doma. A k tomu ještě připravovat soutěž k příležitosti oslavení 2. blogových narozenin Knižního doupěte. Jsem zvědavá, co řeknete na výhru a co všechno tam vlastně dám. Přemýšlím ve velkém, ale děsí mě pak to poštovné 😀

Syki

Nejpohodlněji se cestuje na stránkách knih. A já cestuju velice ráda a často.

Taky by se vám mohlo líbit...

2 Responses

  1. Kirk napsal:

    Pěkný článek, jenom Rowlingovou vydává nakladatelství Plus, ne Albatros (děti by se asi dost divily). I když je pravda, že obě nakladatelství patří pod stejný vydavatelský dům 😉

    • Syki napsal:

      Já schválně dala Albatros, i když vím, že to bude Plus. Málokdo Plus zná, Albatros snad všichni.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..