A Million Suns

Autor: Beth Revis
Originální název: A Million Suns
Český název: Milion sluncí
Knižní série: Vesmír (Across the Universe)
Díl: druhý
Žánr: dystopie, scifi

Anotace na Goodreads: Jsou to tři měsíce, co byla Amy odpojena. Život, jaký znala, je pryč. Všude, kam se podívá, vidí jenom stěny Godspeed.

Ale možná je tu naděje: Elder převzal velení lodi. Je konečně volný a může konat po svém – žádný další Phydus, žádné další lži.

Když se ovšem Elder dozví šokující informace o lodi, spolu s Amy začnou pátrat po celé pravdě. Musí poslupracovat, aby se jim podařilo odemknout tajemství, které se dalo do pohybu před staletími.Jejich úspěch či neúspěch určí osud 2298 obyvatel lodi. Ale s každým dalším krokem se cesta stává nebezpečnější, loď upadá do chaosu a láska mezi nimi dvěma se už nedá zastírat…

Nakladatel: Razorbill (EN), CooBoo (CZ)
Počet stran: 386 (EN)
Vazba: Brožovaná i vázaná (EN)
Vydání v USA: 10.1.2012
Vydání v ČR: 19.11.2012

Moje hodnocení:

 
 
 
Moje hodnocení obálky:

 
 
 
Datum četby: 3 dny, srpen 2012, v angličtině

Reakce bezprostředně po dočtení knihy: Mám smíšené pocity. Něco se mi líbilo hodně, jiné mě naprosto otrávilo.

Oficiální stránky knihy
Oficiální stránky autora
Oficiální blog autora

Můj názor (obsahuje spoilery):
Na pokračování oblíbené scifi dystopie jsem byla dost zvědavá. První díl byl sice velice dobrý, přesto mě tolik neuchvátil jako ostatní čtenáře. Hlavním důvodem byla hlavní hrdinka. Nejspíš i z toho důvodu jsem čtení druhého dílu tak dlouho odkládala. Když jsem si ovšem dala repete prvního dílu, tentokrát v češtině, konečně jsem se do čtení dala.

Elder a Amy se snaží napravit vše zlé, co se za dobu vývoje na lodi událo. Samozřejmě to nejde ze dne na den a už vůbec to není lehké. Nejdůležitějším krokem bylo odpojit dodávky vody a jídla od přídavek zvláštních vitamínů, které z lidí dělali spíše nemyslící bytosti. Tahle změna se neobešla bez odpovědí.

Obyvatelé začali myslet. A jejich myšlenky nejsou zrovna čisté jako padlý sníh. Objevují se krádeže, násilnosti a dokonce i vraždy. Elder se snaží znovu nastolit pořádek a hlavně udržet všechny při životě, ale to se mu dvakrát nedaří. Amy má zase plno svých vlastních démonů, s nimiž se Elderovi moc svěřovat nechce. Neví, jestli nejsou její city k Elderovi ovlivněny situací a snaží se najít odpovědi na hromadu otázek. A do toho se na lodi začíná objevovat vzpoura…

Z druhého dílu jsem byla ještě méně oslněná než z toho prvního. Velkou zásluhu na tom má samotná Amy. Jestli mi nebyla moc sympatická na začátku, teď to bylo ještě o dva stupně horší. V celém příběhu mi přišla jako ten otravný článek na víc, který by tam klidně ani nemusel být – ale on tam být musí, aby se příběh nemotal jen okolo jednoho směru, ale ubíral se i někam dál. Na rovinu, po většinu času jsem to byla já, kdo pomýšlel na vraždu jisté literární postavy, jen aby už dala pokoj. Spíše mi přišlo, jako by samotná Amy vytvářela ještě více problémů, než kolik jich pomohla vyřešit. Tomu já říkám epic fail.

Za co ovšem dávám oba palce nahoru, je Elder. Ten od první dílu výrazně dospěl a i když se mu vše sypalo pod rukama, stále se projevoval jako velitel. A že se mu toho hroutilo hodně. Jedna krizová situace za druhou a ne ze všech vyšel vítězně. Vlastně ani pořádně nevím, kolik takových krizí bylo. U téhle série mi připadá, jako by se autorka spíše více zaměřila na hlavního mužského hrdinu. Dala mu více prostoru, více rozhodnutí, více napjatých situací. A to v literatuře primárně zaměřené na dospívající dívky není zase až tak typické.

Největším kámenem úrazu je ovšem samotný příběh. Jisté věci jsou logickým východiskem předešlých situací, jiné jsou naprosto na hraně. Nejhorší je naprosto předvídatelný děj. Samotné rozuzlení jsem uhádla už po pár kapitolách a pak mě bádání po indiciích jen zbytečně otravovalo. Amyina cesta za drobky informací někoho, koho z duše nenávidí, mi přišla naprosto mimo a nepochopitelná. Hlavně naprosto zbytečná.

Nerada to říkám, ale druhý díl bylo obrovské šlápnutí vedle. Jediná světlá věc na tom všem je Elder. Nebýt toho, tak čtení vzdám. A to nejsem osoba, která by čtení knih vzdávala, i když se jim příběh nelíbí. Amy mě přiváděla k šílenství a být vedle mě jako reálná osoba, pošlu ji do toho vzduchoprázdna venku, ať už neotravuje.

Jsem zvědavá, jak si Beth poradí s třetím dílem. Má to dobrý potenciál, jen těžko říct, jak to autorka pojme. Třeba nás na konci překvapí a všechny je pozabíjí, i když to by si proti sobě nejspíš poštvala hodně fanoušků. Osobně velké zklamání.

Syki

Nejpohodlněji se cestuje na stránkách knih. A já cestuju velice ráda a často.

You may also like...

1 Response

  1. Sima napsal:

    na toto mám už dlhšie chuť, škoda že to do slovenčiny nejdú preložiť :/
    Sima recently posted..Book covers #2 :Cassandra Clare – The Infernal DevicesMy Profile

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..