Co bude a co by (ne)mohlo být

Už jste si možná zvykli, že u soutěží na vás čeká nějaká ta otázka, na kterou mi musíte odpovědět, abyste byli vůbec zařazeni do soutěže. Možná je to pro některé z vás otrava, jiní se zase hodně rozepíšete. Osobně mám právě takové podmínky soutěží ráda, protože si pak můžu počíst, co si myslíte, co se vám líbí, nelíbí, co byste třeba změnili, co vás zajímá a tak dále. Protože za měsíc odlétám pryč a vracím se až v polovině září, můj blog nebude po tuto dobu tak pravidelně aktulizovaný, jak bych chtěla, jelikož to dost dobře nepůjde. Pevně věřím, že se ke mně i nadále budete rádi vracet a povídat si o knihách. Ale abych se tady zbytečně nevykecávala a sdělila vám pravý pčel tohoto příspěvku…

PTala jsem se vás, co byste na Knižním doupěti rádi viděli. Přece jenom by člověk měl sem tam obměnit obsah blogu a nemít pořád to stejné. Stereotyp je sice někdy fajn, ale všeho moc škodí. Někteří z vás přišli s dobrými nápady, já některé víc promyslela a nahodím je sem, abyste mi mohli říct, co byste tady viděli nejraději. Takže jdeme na to:

Americké dobrodružství

Píšete mi nejčastěji, že byste rádi znali a četli zážitky z mého pobytu za velkou louží. Takže ještě jednou připomínám, že k zapisování mých poznatků bude sloužit tento blog. Pokusím se psát zápisky každý den, pokud budu mít možnost. a co psát. Fotky se budou objevovat na FB profilu blogu a možná i něco na samotném blogu. Nevím, jak mi to tam půjde nahrávat právě na blog. Někteří z vás mi také psali, jestli nesepíšu své zážitky a nevydám z toho pak knihu v malém nákladu, protože mě rádi čtete. To mě upřímně řečeno překvapilo a velice potěšilo a určitě si to promyslím. Je to moc dobrý nápad. Sice nevím, jak to v tom malém vlastním nákladu chodí, kolik mě to bude stát a tak… ale proč ne. Pokud se mi podaří nafotit nějaké americké knihkupectví, tak o nich určitě udělám na KD článek.

Já a moje knihovna

Hodně z vás by zajímal také nějaký speciál mířený na knihovny a pracovníky knihovny, či ty z vás kteří obor knihovnictví studují. Sama jsem nad tím už dlouho uvažovala. Jen nevím, kolik z vás v knihovně pracuje, či studuje… a kolik z vás by bylo ochotno něco o své knihovně napsat. Zase jsem si ale řekla, že by nebylo špatné, kdyby kdokoliv z vás, kdo pravidelně chodí do knihovny, nám svou knihovnu nějak přiblížil, nafotil, napsal o ní alespoň krátký článeček. Mohlo by jít o velice zajímavý projekt na léto, zatímco budu pryč. Ale chtělo by to taky vaši spolupráci. Bez toho se nikam nehnu.

Knižní cestování

Taky po mně chcete, abych se vyfotila s knihami na různých místech v Americe, nebo na místech, o kterých se píše v knihách. Většinu času tam budu pracovat a to na cestování moc času nezbyde. Později cestovat budu, ale to zase nevím, jak se mi podaří mít knihu a ještě se s ní vyfotit. Každopádně někteří z vás také navrhli možnost, že byste se mohli s nějakou knihou na cestách vyfotit vy. A to není vůbec špatný nápad. Mohlo by jít opět o letní projekt, kdy většina z nás jede někam na dovolenou. Vůbec by nebylo špatné vyfotit se s nějakou knihou na nějakém výletě, na dovolené (u moře, v horách, u prarodičů na chatě). Nemuselo by ani jít vyloženě o nějaké speciální místo, pokud budete celé léto doma, klidně se vyfoťte někde v městě, třeba na náměstí, nebo i u oblíbené hospody. S knihou v ruce. A pak o tom můžete napsat kratičký článeček, co čtete, kde jste a tak. To by se tady na blogu v létě taky mohlo objevovat. Ale zase to bude chtít spolupráci z vaší strany. Protože bez vašich příspěvků, tu nic nebude.

Diskuze na téma

Líbí se vám různé diskuze a tématické články (viz dumání) a uvítali byste také pířmo určené články, u kterých byste mohli diskutovat. Rozhodně je to dobrý námět, ale už jej provozuje Nikki Finn a já jí nehodlám lézt do zelí. Myslím, že nemusím nutně dělat úplně všechno a tlačit se úplně do všeho. Přece jenom můj čas není nafukovací a přijde mi zbytečné dělat něco, co je už velice dobře vedeno jinde. Ovšem nevylučuju, že něco obdobného nezavedeme od září na Knižním vesmíru. Přece jenom je to vhodnější místo.

Zimní dumání

Je vidět, že si povídáte rádi. A když už si nepovídáte, alespoň hodně rádi takové články čtete. Ať už u mě, nebo u všech ostatních, kteří se do dumání zapojují. Takže vám můžu slíbit, že pokud mě napadnou dobrá témata pro dumání, můžete se těšit na zimní vydání. Jestli máte nějaká témata, klidně mi pište na email.

Obálky knih / Playlisty

Myslím, že tohle jste si hodně oblíbili na jiných webech. Já jsem něco obdobného dělala také u sebe kdysi dávno, stejně tak i srovnání obálek našich a slovenských, či paperbackových a hardbackových. Ale později jsem si říkala, že toho je všude plno a že to nepotřebuju. Opět ovšem nevylučuju, že se něco takového neobjeví na Knižním vesmíru. Totéž platí i o playlistu ke knihám. Na ty se taky budete muset podívat na KV.

Poznej blogera

O tomhle nápadu uvažuju už dlouho a myslím, že jsem o něm i kdysi psala, ale pak jej uložila k ledu, protože VeEee a Sue měly své rozhovory s blogery a mít něco do třetice navíc mi opět přišlo zbytečné. Ovšem v posledním roce se naše řady výrazně rozšířily a vy si hodně píšete o nějaký přehled nových knižních blogů a představení nových blogerů. Řekla jsem si tedy, že bych to mohla pojmout jinak, ne formou rozhovoru, ale spíše krátké vizitky. Tohle určitě uskutečním a v příštích týdnech si hlídejte můj blog, protože uveřejním článek s formulářem, do které se budete moci přihlásit a zapsat. Jde o projekt – či rubriku – určený pro známé, méně známé i začínající blogery. Chtěla bych vám představit a ukázat všechny. Nezaškodí rozšířit si obzory.

Recenzní okénko

Už tak půl roku si píšete o to, abych taky natáčela videa do chvástačky. Myslím, že jsem to už několikrát psala, ale pro jistotu to ještě zopakuju, abychom měli jasno. Dřív, než byla chvástačka, jsem si zavedla měsíční sumarizace, kde jsem mimo jiné ukázala fotky nashromážděných knih (protože jste si o ně psali a já se nechala ukecat) a nějak zhodnotila uběhlý měsíc. Nemínila jsem od této koncepce upustit jen kvůli novému meme a neupustímod něj ani do budoucna. Proč? Protože si myslím, že bohatě stačí, když knihy vyfotím a nemusím jimi šermovat před kamerou, stokrát je obracet v rukou a dělat s nimi jiné kotrmelce, zatímco budu mluvit, kolik jsem si toho pořídila. Fotky mi stačí, u fotek zůstanu. Navíc si myslím, že by vás můj přízvuk u videa přizabil 😀 Bo Karvina je kraj razovity. Druhým důvodem, proč se do chvástačky nezapojuju je také to, že slovo chvástačka prostě nemám ráda. Je to jen mé osobní přesvědčení a nijak neodsuzuju a ani se nedívám z patra na ty, kteří se chvástačky pravidelně účastní. Je to každého věc. Já si holt ráda ještě popovídám a popíšu v textu to a tamto. Každopádně už delší dobu uvažuju nad jinou variací, o kterou si taky píšete. A to o video recenze. Uvažuju tedy, že každý měsíc udělám recenzní okénko, kde vám shrnu knihy, které jsem za měsíc přečetla. Ale až uslyšíte můj hlas, neříkejte, že jsem vás nevarovala!

Knižní filmobraní (2012 ?) 2013 / CZ & SK čtecí výzva 2013

Máte také zájem o nějakou knižní challenge. Už dávno jsem uvažovala o nějaké CZ & SK čtecí výzvě, kde bychom se snažili přečíst za rok co nejvíce knih v rodném jazyce (anebo v případě Slováků, také v našem jazyce). A protože máte moc rádi meme filmová podoba týdne a zajímají vás filmy natočené podle knih, napadlo mě vytvořit výzvu také na toto téma. Mohli bychom zkusit už od léta pro zkrácený ročník 2012 a v roce 2013 pak začít znovu.

Knižní doupě (ne)doporučuje

Chtěli byste také něco na způsob toho, co vám rozhodně doporučuju si přečíst. Na co byste se měli podívat, čemu se zase vyhnout a tak dále a tak dále. Myslím, že koncepci tohoto nápadu chápete.

Poznej autora / zahraničního blogera

No a ano, chcete, abych dělala rozhovory s českými, slovenskými i zahraničním autory. Tedy, to po mně chcete už delší dobu a já si řekla, že až se vrátím, půjdu do toho. Taky ode mě chcete doporučení na zahraniční blogy v angličtině. Takže i to zkusím.

Různé radící články

Původně jsem minulý rok začala s radícími články, co a jak – viz rubrika Jak na to – ale pak jsem k jakýmkoliv radám ztratila chuť, protože… no to je už jedno.

Knižní ceny 2012

Myslím, že někdo z našich luhů a hájů něco takového dělat chtěl, ale nevím, jestli se to nakonec uskutečnilo. Každopádně byste rádi měli nějaké takové naše udělování cen za nejlepší hrdiny, hrdinky, páry, knihy, překlady a tak dále a tak dále. Takže proč ne.

Kde se scuknem?

Aneb chcete konečně nějaké ty hromadné srazy. Oh. Není problém, ale aby tam někdo z vás vůbec dorazil. Autobusem či vlakem se dopravím do Ostravy, Opavy, Olomouce, Přerova, Zlína (nejspíš… možná tak Otrokovice), Brno, Praha… dál už asi ne, to bych musela mít někde přespání. Ale nějakému tomu srazu se rozhodně nebráním.

Uff, vím, že to bylo vyčerpávající… Dejte mi vědět do komentářů, co by se vám líbilo určitě, co méně a co vás ještě napadne.

Syki

Nejpohodlněji se cestuje na stránkách knih. A já cestuju velice ráda a často.

Taky by se vám mohlo líbit...

6 Responses

 1. Dylan Bennett napsal:

  No, já bych docela souhlasil s tímhle: Já a moje knihovna, Poznej blogera a Kde se scuknem. Myslím, že by to všechno nebyl špatnej nápad. 🙂
  Dylan Bennett recently posted..Jarní dumání #3My Profile

 2. Kristen napsal:

  Mně se všechno jeví jako pěkný nápad, vážně! 😀
  Zrovna včera mě v souvislosti s Jarním dumáním napadlo skoro to samé, co se týče té knihovny. Vzpomněla jsem si na Judit a její projekt Knižní detektívi a říkala jsem si, že by se stejně jako knihkupectví mohla hodnotit knihovna. 😀 Takže pokud by jsi nakonec tento projekt spustila, tak bych asi naší knihovnu klidně představila. 🙂

  Zimní dumání též zní dobře. To Jarní dumání mě hodně baví, takže toho Zimního bych se zúčastnila určitě. 🙂
  Knižní výzva (či ta filmová), se mi taky dost zamlouvá. 🙂 A ty Knižní ceny, to by se mi líbilo! 😀

  Hromadný sraz zní dobře. Jen těžko říct, jestli bych mohla dorazit. Záleželo by na tom, kde by se konal. 🙂
  Kristen recently posted..Jarní dumání (5)My Profile

 3. Rodaw napsal:

  Brno, Brno, Brno!! Jsem pro sraz v Brně ;)) Jinak v Americe si to opravdu užij, je tam úplně jiný svět 🙂 Máš dobré to, že umíš tak skvěle anglicky. Na Knižní doupě rozhodně chodit dál budu a myslím, že tak to bude mít většina lidí, takže žádný strach 😉

 4. Nikki Finn napsal:

  Uf, když mi dáš čas na přečtení 😀 jinak, jak jsem takhle rychle přeběhla text, sraz by mě zajímal 🙂 byla bych pro Opavu, Ostravu, Olomouc (Brno) … 🙂 ještě se ozvu agentko 😀
  Nikki Finn recently posted..Diskuze na téma… #3My Profile

 5. Nikki Finn napsal:

  Syki, určitě jsem pro:
  – Americké dobrodružství. Proč? Do Ameriky se nikdy nepodívám. Vím to, protože dám vždycky přednost Evropě 😀 Takžena USA se těším 🙂
  – Já a moje knihovna. Proč? Zajímalo by mě, zda tak debilní knihovnu a podmínky máme jenom my, nebo někdo podobně „trpí“ i někde jinde… každopádně, určitě se budou moci inspirovat i knihovny mezi sebou, takže jsem pro.
  – Zimní dumání. Proč? Protože to lidi baví, mě taky, a pokud by mne napadlo nějaké téma, ráda přihodím 😉
  – Poznej bloggera. Proč? Já se přiznám (teď mě asi všichni přizabijou) ale já na tyhle dlouhé rozhovory moc nejsem a nečtu je, ale v podobě jakýchsi „vizitek“ je to skvělá myšlenka
  – Čtecí výzva: Proč? Dlouho už tu nebyla takové podobné putování od jednoho bodu k druhému. Je nás teď daleko více než před půl rokem, nebo před rokem, určitě by se to spoustě nováčkům zalíbilo a … prostě, už tu dlouho nic nebylo 🙂
  – Poznej zahraničního blogera. Proč? Zahraničních blogerů je plná pr…, ale těch dobrých a kvalitních jen málo. nebo těch, o kterých se povídá. Upřímně, já si v té haldě blogů ze zahraničí pořádně nedokážu oblíbit pomalu nikoho. Tedy mám asi tři oblíbené, ale věřím, že jich je víc.
  – Kde se scuknem. Proč? Proto 😀 Mám slíbeno i přítele, který by jel, akorát má podmínku, že tam musí být ještě nějakej chlap, jinak to s náma s babama nevydrží 😀 O místech, kam by sem přijela jsem psala 🙂
  Nikki Finn recently posted..Válka obálek #3My Profile

 6. Evk napsal:

  – Poznej zahraničného blogera – to by se mi hodně líbilo.
  – Kde se scuknem – Brno! Sraz by byl naprosto úžasná akce.
  – Playlisty

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..