RC review: Virus

Autor: Kathy Reichs
České datum vydání: 23.11.2011
Knižní série: Virus
Díl: první
Žánr: detektivní, paranormálno
Nakladatel: BB/art

Česká anotace: Čtrnáctiletá Tory Brennanová měla odjakživa smysl pro dobrodružství; konec konců je přece neteří slavné soudní antropoložky Temperance Brennanové. Nyní se však stěhuje doprostřed pustiny – na ostrov Morris v Jižní Karolíně, k otci, jehož nikdy nepoznala. A zvyknout si na docela nový život není snadné. Seznamuje se se skupinkou místních dětí, které s ní sdílejí zápal pro vědu, a svůj volný čas tráví zkoumáním zastrčených zákoutí mokřiny kolem ostrova Loggerhead. Jenomže ve výzkumném ústavu na Loggerheadu se dějí divné a nebezpečné věci. Dětem se podaří z místní utajené laboratoře zachránit štěně vlčáka, ale nakazí se přitom vzácným kmenem psího parvoviru, který jim pozmění DNA – navždycky. Díky zbystřeným smyslům a rychlejším reflexům se jim možná podaří vyřešit případ dávné vraždy… tedy pokud zůstanou naživu dost dlouho, aby zachytily pach vraha. Naštěstí teď už jsou mnohem víc než přátelé. Jsou smečka. Jsou viráti.

Věda je sexy

Tahle kniha se ocitla v mém hledáčku téměř okamžitě, jakmile jsem se dozvěděla, že bude v češtině vůbec vycházet. Přiznám se, že dříve jsem o ní neměla ani ponětí. Jsem ale MOC ráda, že se knihu rozhodli vydat také v češtině.

Zajímavé je, že autorka stojí za celou řadou knih o soudní antropoložce Temperance Brennanové. Pokud vám to jméno něco říká, pak jste nejspíš na té správné stopě. Kathy Reichs je dokonce sama producentkou velice úspěšného sériálu, který u nás známe pod názvem Sběratelé kostí.

Sama Kathy je soudní antropoložkou Úřadu soudního lékařství státu Severní Karolína a Laboratoire de sciences judiciaires et de médecine légale pro provincii Quebec. Proslavila se hned svým prvním románem Přijdu tě zabít, který v roce 1997 získal Ellisovu cenu za nejlepší prvotinu.

Fakta a fikce

Tory je shodou okolností neteř slavné antropoložky Temperance Brenan, které říká prateta Temp. Po nečekané smrti matky se přestěhovala za svým otcem, který o ní celých čtrnáct let nevěděl. Tory se za těch několik měsíců už docela srovnala s tím, že žije v zapadákově, kde lišky dávají dobrou noc.

Do školy se dopravuje lodí, chodí na prestižní akademii, kam se dostala jen díky tomu, že její otec Kit pracuje pro univerzitu a její nejlepší kamarádi jsou samí kluci. Tory to ovšem nevadí, všichni jsou totiž pořádní nadšenci do vědy a všeho, co s ní souvisí. Zdá se, že Tory zdědila ty správné geny. Jenže je to právě její touha po vědění, která ji odstane do pořádného maléru.

Překlad

Řeknu vám, že takhle výborný český překlad jsem už dlouho nečetla. Vážně. Právě díky překladu jsem si knihu užila ještě víc. Některé výrazy jsou přeloženy tak trefně a vtipně, že vám ani nepřijde, že vlastně nečtete domácí knihu.

Postřehy a pocity

Kniha se mi líbila od začátku do konce. Jde o typickou detektivku s mírně paranormální zápletkou, která má ovšem vědecký základ. Hlavní hrdinka – Tory – mi sice někdy mírně lezla na nervy, ale její povaha se dá pochopit, jako by své pratetě z „oka“ vypadla. Ben, Hi a Shelton jsou báječní. Všichni čtyři se vzájemně doplňují a při svých dobrodružství ještě trousí jednu hlášku za druhou.

Někdy jsem měla sice pocit, že jde spíše o starší postavy, než ve skutečnosti jsou, ale nijak mi to při čtení nevadilo. Společně se všemi jsem odhalovala kousíček za kousíčkem, o co vlastně jde a i když jsem měla nějaké podezření, konec mě do jisté míry překvapil.

Hodnocení

Knihu vám všem určitě doporučuju všemi dvaceti. Rozhodně by neměla uniknout vašemu hledáčku, už kvůli těm hláškám, při kterých se budete vážně smát. Kathy se podařilo napsat velice dobrou knihu pro dospívající, která mezi ostatními určitě vyčuhuje. Dávám prozatím 4 hvězdičky, protože si tu pátou nechávám na další díl. Doufám, že mě Kathy příjemně překvapí.

Virus si můžete objednat na stránce nakladatelství BB/art.

Chtěla bych touto cestou poděkovat nakladatelství BB/art za poskytnutý recenzní výtisk této knihy.

Syki

Nejpohodlněji se cestuje na stránkách knih. A já cestuju velice ráda a často.

Taky by se vám mohlo líbit...

7 Responses

 1. Rodaw napsal:

  Naprosto boží! Knížka se mi taky moc líbila, fajn detektivka, přesně jak píšeš :-))
  Tory mi taky přišla celkem dospělá na 14….. těším se na další pokračování :-))

  • Syki napsal:

   Já myslím, že ta její dospělost bude dána tím, že tak miluje vědu, ale hlavně tím, že Kathy Reichs je přece jenom už trošku starší. Ale i tak se přibližně do toho věku trefila 🙂

 2. Maataaa napsal:

  Toto má byť ďalšia séria od Kathy?
  Ja mám doma Kosti v písku a Divoké kosti a boli to celkom v pohode detektívky 🙂
  O séria o Temperance je už ukončená alebo ako?
  🙂
  Maataaa recently posted..Trailer týždňa #1My Profile

  • Syki napsal:

   Jedná se o sérii pro dospívající. Co jsem se dívala, tak série o Temperance má prozatím 14 dílů – poslední vyšel v roce 2011. Těžko říct, jestli je to už konec, ale nemyslím si… ani seriál ještě nekončí.

 3. Bastera napsal:

  Už jsem o ní slyšel víckrát a myslím, že mě by se určitě líbila, ale teď mám tolik knih na čtení sakra 🙂 Jinak no já teď četla Lovkyní snů:Procitnutí a zase mi ta holka přišla, že se chová jako o hodně mladší, ono je to někdy těžké trefit přesně 🙂
  Bastera recently posted..Coffee time at homeMy Profile

 4. Lenka napsal:

  Virus teď zrovna čtu a musím s tebou souhlasit. 🙂 Moc pěkná recenze. 🙂

 5. May napsal:

  Nevíte kde můžu stáhnout pokračování(Poklad) zdarma??
  A máš pravdu ta kniha je boží 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..