RC review: Procitnutí

Procitnuti_bookAutor: Lisa McMann
České datum vydání: 7.10.2011
Knižní série: Lovkyně snů (The Wake)
Díl: první
Žánr: young adult, paranormálno, detektivní
Věková hranice: 15+
Nakladatel: FRAGMENT

Zkuste si představit, že se propadáte lidem do snů. Myslíte, že je to super? Ani náhodou. Janie to totiž nemůže nijak ovládat a tak se ocitá v nejrůznějších nočních můrách lidí, kteří v její blízkosti usnou. Nemůže se z nich dostat ven a prožívá všechny hrůzy spolu se snícími.

Kromě toho to Janie v životě nemá vůbec jednoduché. Její matka jí matkou zrovna není, žije z ruky do úst a moc kamarádů nemá. Ale jak už to tak bývá, všechno se může nějak změnit… Jen se Janie musí naučit se své schopnosti postavit a začít ji ovládat.

Snění

Každý člověk má sny. Některé jsou veselé, jiné smutné, barevné či hrůzostrašné. Některé si pamatujeme, většinu z nich ale zapomínáme. Ve spánku se náš mozek vypořádává s věcmi, které za dne nejsme schopní vyřešit. Anebo je řešit nechceme a máme z nich strah.

Sněním se zabývalo hned několik psychologů, vědců – vlastně se jím zabývají doposud. Každý by chtěl vědět, co se tomu druhému v hlavě odehrává. A na tuhletu notu vsadila Lisa, jejíž kniha mezi ostatními vyniká svou odlišností. Řeknu vám to hned na začátku: na knihu musíte mít tu správnou náladu. Anebo vás prostě musí dostatečně zajímat, abyste ji pochopili a užili si ji tak, jak ji autorka zamýšlela.

Překlad

Český překlad byl správně syrový. Některé výrazy, hlavně ty týkající se sexu, byly dosti úderné a na nic si nehrály. Přepdokládám, že přesně takový je i originál, takže bod za udržení originality.

Postřehy a pocity

Ve většině recenzí se dozvíte, že je kniha psaná formou deníkových zápisů. To není až tak úplně pravda, protože Janie si rozhodně nic z toho nezapisuje. My jenom máme možnost sledovat její život formou kratších útržků z několika let, z různých dnů, v různou dobu. Příběh je psán v přítomném čase a ze začátku trvá, než si čtenář na styl psaní zvykne a ne každému to může vyhovovat.

Janie jsem pořádně litovala. Neměla to chuděrka lehké a vlastně to nemá lehké pořád. Probíjí se životem, jak nejlépe umí a samozřejmě, že má své sny. Ale ne takové, které se vám sní v noci. Chce se dostat na vysokou školu, chce mít přátele a chtěla by jednou zažít i lásku. Svým rozumným postojem k životu mi přirostla k srdci a já jí držela palce.

Cabel je zvláštní hrdina, kterého jsem si oblíbila. Byl správně – normálně – tajemný. Člověk nevěděl, co si o něm má myslet. Taky si toho užil hodně a díky tomu, co dělal, v mých očích stoupnul. Jediný problém jsem měla s jeho jménem. Vždycky jsem si ho přečetla jako Kabel a to mě trochu rozesmívalo.

Hodnocení

Musím říct, že jde po dlouhé době o knihu, ze které jsem opravdu nadšená. Je to hlavně díky tomu, že je naprosto odlišná od toho kvanta podobných knih. Je docela krátká, neuvidíte v ní příliš dlouhá souvětí, příliš zapeklité myšlenky, jde prostě o jednoduchost. Kniha je vyloženě syrová. A to se mi moc líbí.

Tahle její syrovost dodává příběhu punc děsivé reálnosti. Lidem se dějí zlé věci a ne všichni se s nimi dokážou vyrovnat. A postavy? Janie a Cabel jsou dvě ztracené existence, které si chtějí vydobýt své místo na slunci. Mají na něj právo. Jejich vztah je docela komplikovaný a ne vždycky víte, co si myslet. To bylo pěkně mučivé, ale vývoj se mi opravdu zalíbil. Bylo to něco jiného.

Knize dávám 5 hvězdiček, protože mě svým obsahem uhranula. Ne každému ale sedne a ne každý v ní uvidí to, co já. Doufám, že na pokračování nebudu dlouho čekat.

Lovkyni snů: Procitnutí si můžete objednat na stránce nakladatelství FRAGMENT.

Chtěla bych touto cestou poděkovat nakladatelství FRAGMENT za poskytnutý recenzní výtisk této knihy.

Syki

Nejpohodlněji se cestuje na stránkách knih. A já cestuju velice ráda a často.

Taky by se vám mohlo líbit...

7 Responses

 1. Princezná napsal:

  >Vyzerá to dobre, no to meno robí problém aj mne 😀 😀 nedarí sa mi presvedčiť samú seba aby som to čítala "kejbl" ako by sa to asi malo čítať… automaticky tam vždy vidím Kabel a je to dosť rozptyľujúce 😀
  Zbožňujem tvoje recenzie… vždy sú super napísané a vidno, že píšeš presne to čo si myslíš a nesnažíš sa nikomu mazať med okolo pusy 🙂

 2. Anonymous napsal:

  >knížečku jsem dočetl o víkendu, a velmi se mi zalíbila.. Ze začátku jsem si nemohla zvyknout že je to psané podle času, ale po chvíli jsem se do toho dostala, a byla to pěkný pčíběh. Už se nemůžu dočkat dalčího pokračovaní. Máš super blok na který se ráda chodím dívat, jen tak dál 🙂 jseš fakt super

 3. Denii napsal:

  >Máš úžasnou recenzi :)) Knihu jsem nedávno taky četla, strašně se mi líbila. S tím Cabelem máš pravdu 😀 Taky s tím mám menší problém :))

 4. Barbora napsal:

  >Jůů tak ta zní skvěle! 🙂

 5. Anonymous napsal:

  >uplne mimo misu…ale kde beres ak krasny romanticky fotky? Uz kolikrat sem si toho vsimla…

 6. Syki napsal:

  >Děkuju za pochvaly recenze, potěšilo mě to 🙂

  Anonymní: Obrázky beru buď z http://weheartit.com/ nebo z http://tumblr.com

 7. Anonymous napsal:

  >Díky této recenze jsem si ji přečetla.. a musím říct, že ze začátku mě nijak nezaujala.. ale pak?! byl velký zlom a opravdu jsem ji "hltala". Teď, když jsem ji dočetla už se prostě nemůžu dočkat dalšího dílu, a tak jsem se rozhodla, že si ho přečtu v angličtině. Tak doufám, že to zvládnu 😀 Bude to má druhá knížka v angličtině – první byla divergent, kterou jsem si koupila – taky díky tvé recenzi.. Opravdu, máš naprosto skvělou stránku! Máš stejný vkus jako já a to je právě super, že mi vybíráš knížky 😀 Děkuji!!!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..