Podzimní dumání (2)

Druhý příspěvek do tohoto meme, které jste si v prázdninové podobě velice oblíbili. Doufám, že se s námi podělíte o svůj názor.
Dream casting

Když si člověk čte nějakou knihu, samosebou si postavy v příběhu nějak představuje. Málokdo z nás si dokáže postavu představit přesně podle popisu. Já osobně mám tendence vzhledy postav někdy i zapomínat a místo toho si představuju své vlastní.

Co víc říct? Jsem holt kreativní až hrůza.

Někdy si samozřejmě i já nevědomky vyobrazím hrdinu jako nějakou známou osobnost. Většinou se však něčeho podobného snažím vyvarovat. Nemám ráda, když mi někdo vsugerovává, že ten herec a tamten herec jako by z oka vypadl oblíbenému hrdinovi. Nemám ráda, když jsou na obálkách knih tváře, protože si pak postavy v knize představuju jako tváře na obálce.

Nemám nic proti tomu, když se tvoří fanarty, fanvidea a tak vůbec. Jen se v poslední době používají stejné tváře herců/zpěváků/modelů na několik různých postav. To pak ztrácí ten punc výjimečnost. Když dáte Alexe Pettyfera a Megan Fox na kdejakou postavu z kdejaké knihy, už to fakt není ono. A právě tohle mě na dream castingu neskutečně otravuje.

Uveďme si to právě na příkladu Alexe a The Mortal Instruments. Nikdy jsem si Jace jako Alexe nepředstavovala. Jenže postupem času to na mě začalo skákat ze všech stran a všichni mě utvrzovali v tom, že Alex je prostě Jace, až jsem tomu sama uvěřila. Co bylo o něco šílenější, plno fanoušků knihy si vyloženě chtělo Alexe jako Jace vydupat i do filmové podoby. Po jistou dobu šlo o nejdiskutovanější téma knižní komunity. Jenže Alex nakonec roli nevzal – kdo ví kvůli čemu. Načež se plno fanoušků na něj naštvalo a ti nejvěrnější a nejskalněšjí obdivovatelé už o něm pomalu ani nechtějí slyšet. Nějak jim nedošlo, že Alex NENÍ Jace. Alex by jenom Jace mohl hrát, je to herec, který za svou práci dostává zaplaceno. Samozřejmě, že pokud měl možnost vytřískat z toho co možná nejvíc, udělal by to. Nevyšlo to, no tak se jde dál. Sama jsem z toho byla krapet zklamaná (spíš jsem víc znechucená z toho, kdo Jace bude hrát, protože toho herce fakt nemusím…), ale přežiju to. Nehroutí se mi kvůli tomu svět, ani si nemyslím, že je Alex pitomec. Takových věcí se o něm dočtete různě po internetu.

Tomuhle jevu já říkám dream castingové šílenství a opravdu mě otravuje. Stejně tak mě otravuje, z kolika stran na mě skáče, že by si Dimitriho měl zahrát jedině Ben Barnes. Jo, Ben je fajn, to jo, ale mnohem radši bych byla, kdyby jej hrál někdo méně známý. Protože promiňte, ale v třetím díle Narnie vypadal se sepnutými vlasy hodně vtipně 😀 Ani ten porost mu nepohol, aby vypadal sexy 😀 Zabijte si mě, je mi to fuk. Dream casting ještě nic dobrého nepřinesl. I ty fan videa se neustále opakují, stejné tváře, stejné úryvky, jenom jiná hudba a stopáž.

Ale abych těm, kteří si rádi sestavují své dream castingy, jsou naprosto normální a nešílí z toho, nekřivdila – některá fanvidea jsou vážně skvělá, stejně tak i fanarty. Jen už mi to začíná lézt na nervy.

Syki

Nejpohodlněji se cestuje na stránkách knih. A já cestuju velice ráda a často.

Taky by se vám mohlo líbit...

4 Responses

 1. Nikki Finn napsal:

  >Máme stejný názor … též na obalech knih nesnáším… nebo ne nesnáším, ale nemám ráda, když mi někdo podsouvá, jak asi hrdina / hrdinka vypadají … mám radši covery bez "tváří" 😀

 2. Barbora napsal:

  >Souhlasím s Tebou, já tohle taky nemám ráda a nemám taky ráda, když podle jedné knihy natočí film a pak už rovnou ty herce cpou na obálky a kazí tak potěšení těm, kteří to ještě nečetli a neviděli 🙂

 3. Sammy Winchester napsal:

  >Souhlasím… když u nějakého fanvidea dávali Elenu a pasáže z TVD tak to bylo fakt spíše vtipní xD

 4. annejude napsal:

  >Je pravda, že když se hned na několika stránkách začne objevovat pro knižního hrdinu stejná tvář, člověku se to vsune do podvědomí, aniž by o tom věděl.
  Sama si seznamy nesestavuju a u ostatních je mi to i jedno.
  Stejně jako Nikki mám radši covery bez obličejů – klidně ať mají "useklé" hlavy:D Jednu dobu jsem se i vyhýbala knihám s fotkami lidí, ale to bylo taky hlavně proto, že se u nás většinou jednalo o harlequinky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..