RC review: Stefanovy deníky – Zrození

český cover
Autor: L. J. Smith, Kevin Williamson, Julie Plec
České datum vydání: 8.9.2011
Knižní série: Stefanovy deníky
Díl: první
Žánr: urban fantasy, upíři
Nakladatelství: FRAGMENT
Česká anotace:Příběh se odehrává ve Virgínii během války Severu proti Jihu. Stefanův otec se ujme vzdálené příbuzné Katherine, která osiřela. Stefan i jeho bratr Damon se do ní zamilují, ona je miluje oba. Stefan se s ní sblíží, ale brzy zjistí, že s Katherine není všechno v pořádku. V městečku se po řadě záhadných úmrtí zvířat i lidí začne šířit panika, lidé se obávají upírů. Stefan se bojí, že za vším je Katherine. Stefanův otec zorganizuje lov na upíry. Když zjistí, že jeho synové stojí na straně upírů, oba je zastřelí. Zachrání je Katherinina komorná a oni si můžou vybrat – umřít, nebo se stát upíry.
Stefanova minulost

Seriál The Vampire Diaries letos otevírá svou třetí sezónu a navazuje tak na předchozí dvě velice úspěšné sezóny. Producenti si mohou jenom mnout ruce nad svým úspěchem.

A protože se seriál od originálních knih v lecčems liší – například Elena měla být blonďatá – rozhodli se seriáloví tvůrci přijít také s vlastní verzí knih.

Ty se ovšem soustřeďují na Stefanovu minulost. Na to, jaký byl před proměnou v upíra, jak se setkal s Katherine a jak se z něj vlastně upír stal. Knižním éterem proběhla zmínka i o Damonových denících, prozatím ovšem máme jenom ty Stefanovy.

Fakta a fikce

Píše se rok 1864 a Spojene státy jsou rozdělené na průmyslový Sever a plantážnický Jih. Obě dvě části země mezi sebou válčí o to, aby bylo zrušeno otroctví a my se podíváme do Mystic Fall.

Stefan je poddajný mladík, který se s otcem nechce příliš dohadovat a většinou udělá, co se mu řekne. Stejně to dopadá i ve chvíli, kdy mu otec domluví sňatek. Setfan z tohosice není dvakrát nadšený, ale otcovu přání se podvolí.

Jeho bratr, Damon, naopak otci častokárt odporuje. Mimo jiné také v jeho setrvání ve vojenských jednotkách. Damon si života užívá plnými doušky a když k nim na panství dorazí osiřelá Katherine pouze se svou komornou, okamžitě se do ní zamiluje. Ovšem Stefan je na tom se svými city naprosto stejně.

Překlad

Z českého překladu jsem byla mírě rozpačitá. Proč? Knihu jsem v originále nečetla, tudíž nemůžu tak úplně posoudit nakolik se překlad drží originálu, ale s pár věcmi jsem se nemohla srovnat.

Když uvážíme, že se kniha odehrává v roce 1864, těžko uvěřit tomu, že bude Stefan své služebné říkat „Ahoj“… a podobných nelogičností tam bylo víc. Možná jsem hnidopich, ale když už se píše kniha z minulosti, měl by tomu odpovídat jak dobové vyobrazení, tak samozřejmě i slovník.

Postřehy a pocity

Kniha nejspíš kopíruje děj seriálu, ale nejsem si tím tak úplně jistá, protože seriál nesleduju. Přesto se mi zdá, že knižním postavám něco z těch seriálových tak trochu chybí. Stefan na mě působil spíš jako hodně labilní kluk, který se nedokázal vyznat sám v sobě a ve svých citech už vůbec ne.

Damon byl v některých momentech až příliš bezstarostný, aby v dalším okamžiku hrál na vážnější strunu. Největší poblém jsem měla s Katherine, kterou jsem po většinu času nepobírala.

Hodnocení

Knihu bych doporučila těm, kteří mají rádi knižní Upíří deníky, i jejich seriálovou podobu. Jde o další bonusové rozšíření upířísho světa, které by každý fanoušek měl mít doma. Neznalým čtenářům kniha nejspíš moc neřekne, ovšem může jít o lehké, rychlé zpestření dne, které rozhodně neublíží. Sem tam se člověk i pousměje. Knize dávám 2 hvězdičky a jsem zvědavá, co si vymyslí dál. Celkově jsou prozatím ohlášené 4 knižní díly, druhý díl – Chuť krve – v češtině vyjde ještě tento rok, v říjnu.

Stefanovy deníky: Zrození si můžete objednat na stránce nakladatelství FRAGMENT.

Chtěla bych touto cestou poděkovat nakladatelství FRAGMENT za poskytnutý recenzní výtisk této knihy.

Syki

Nejpohodlněji se cestuje na stránkách knih. A já cestuju velice ráda a často.

Taky by se vám mohlo líbit...

2 Responses

  1. etteleadragons napsal:

    >Co se překladu týče, naprosto souhlasím, opravdu je dost nepovedený. A ano, Zrození kopíruje seriál a to úplně, prakticky vše, co bylo v knize, fanoušci seriálu již znají. Přesto se mi kniha dost líbila, holt jsem velkou fanynkou sseriálu 🙂

  2. Anonymous napsal:

    >Já mám seriál velmi ráda, ale na knížky od Smith už v životě nesáhnu. Zkoušela jsem její Upíří deníky, kdy jsem přečetla tři díly… takovou lítost nad vyhozenými penězi jsem nezažila (díky bohu za aukro). Následně jsem zkusila první díl The secret circle (teď už poučená raději z knihovny) a když jsem viděla, že je to na stejné úrovni jako Upíří deníky, byla jsem schopna pozřít jen polovinu. Obdivuju tě, že jsi na to schopná psát recenze.
    Tak plytké postavy, nelogické chování postav, podivný a urychlený děj se jen tak nevidí. Nechápu, jak se L.J.Smith může řadit mezi tak známé autorky.
    Magdallenne

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..