RC review: Síla vzdoru

Autor: Suzanne Collins
Originální název knihy: Mockingjay
Český název knihy: Síla vzdoru
Knižní série: Hunger Games (Hunger Games)
Díl: třetí
České datum vydání: 5.4.2011
Žánr: young adult, dystopie
Nakladatel: Fragment

Jmenuji se Katniss Everdeenová. Proč nejsem mrtvá? Měla bych být.

JProti všem očekáváním, přežila Katniss hladové hry dvakrát, ale ani poté nemá klid. V zemi Panem vypuklo postání. Kapitol je naštvaný a chce pomstu. Kdo by měl za nepokoje zaplatit? Katniss.

A co je nejhorší? Prezident Snow dal jasně najevo, že v bezpečí není vůbec nikdo… Bude připravovaná revoluce v čele s Katniss úspěšná? Cena může být hodně vysoká…

Boj za svobodu

Čtenáře vždycky fascinoval boj utlačovaných proti režimu. Jejich touha vyprostit se z těsných okovů diktátora, jejich odvaha bojovat za svá práva a za lepší zítřky. Nejspíš i to je jeden z důvodů, proč je tato knižní série ve světě tolik oblíbená. A proč se momentálně chystá její filmové zpracování. Poslední díl série byl mezi fanoušky hojně očekáván, protože měl uzavřít celý příběh a snad do něj vnést i trochu světla.

Příběh pokračuje tam, kde skončil. Katniss, Finnick, Haymitch, Hurikán a další se nyní ocitají ve Třináctém kraji. Ano, v tom kraji, který by neměl vůbec existovat, protože byl srovnán se zemí, když si dovolil odporovat vládnoucímu Kapitolu. Jenže obyvatelé se uchýlili pod zem, kde si vybudovali své vlastní místo, teré je pečlivě střeženo. Místo, kde je denní program pro každého pečlivě naplánován a kde se lidé musí chovat podle protokolu. Třináctý kraj sbírá síly na protiútok a na svrhnutí Kapitolu, s prezidentem Snowem v čele.

V celém Panemu sílí odpor vůči režimu a Katniss je jejich symbolem naděje, jejich reprodrozdem. Ta se nyní musí vypořádat se svou novou rolí a také s tím, že s ní už není Peeta. Toho drží v Kapitolu a nejspíše ho mučí, aby se tak k ní dostali blíže a mohli jí zlikvidovat jednou pro vždy.

Překlad

<Český překlad posledního dílu byl stejně kvalitní jako ty předchozí. Čtenář si už za tu dobu zvykl na to, že si překladatel sem tam některé jméno postavy přeložil do češtiny, jiné zase nechal tak. /p>

Postřehy a pocity

Na poslední díl jsem byla opravdu zvědavá. Konečně se více díváme na to, jak vypadá život na druhé straně barikády. Čtenář se tak dozvídá jen útržky pravdy a ani pořádně neví, jestli je to vůbec pravda a komu má věřit.

Setkáváme se s novými postavami, přicházíme o staré. Co mě hodně mrzelo, byla nepřítomnost Peety, protože je to má nejoblíbenější postava z celé série. Bez něj to prostě nebylo to pravé ořechové a když už se tam objevil, nebyl to takový Peeta, kterého jsme milovali. I když se mu musí přiznat obrovská odvaha, protože jeho postavení bylo daleko horší. Přesto bojoval. Po svém, jako vždy.

Mnohem více prostoru v knize dostává vztah Katniss a Hurikána. My se dozvídáme, jaké pouto ty dva k sobě vlastně váže. Sledujeme cestu Katniss skrz Panem až do Kapitolu, kde ji čeká nejtěžší zkouška ze všech. Kde ztratí mnohem víc, než by chtěla.

Hodnocení

Já osobně si myslím, že jde o nejslabší knihu z celé trilogie. Některé zvraty mi přišly těžkopádné, zbytečně kruté a místy i nesmyslné. Celkově na mě kniha působila dosti smutně, nezvratně, bez světélka naděje. Čehož možná Suzanne přesně chtěla docílit. Někdy prostě neexistuje lepší budoucnost. Jen její jiný odstín.

Přestože nejsem zrovna dvakrát odvázaná z některých věcí a hlavně z některých úmrtí, musím uznat, že se Suzanne podařilo vytvořit něco výborného. Jde rozhodně o jednu z nejlepších knižních sérií vůbec, a proto by vám rozhodně neměla uniknout. Já jsem moc ráda, že jsem měla možnost si ji přečíst. I přes docela vysoké zklamání z vývoje situací v poslední knize, dávám knize nakonec zasloužené 4 hvězdičky.

Knihu Hunger Games – Síla vzdoru si můžete objednat na stránce nakladatelství FRAGMENT.

Chtěla bych touto cestou poděkovat FRAGMENT za poskytnutý recenzní výtisk.

Syki

Nejpohodlněji se cestuje na stránkách knih. A já cestuju velice ráda a často.

Taky by se vám mohlo líbit...

3 Responses

 1. Neliss "Nellie" Screamers napsal:

  >Zaujímavá recenzia. Kniha bola naozaj krutá a depresívna a miestami som nestačila lapať po dychu, neveriac, že to autorka spravila… Ale neviem, neprišla mi najslabšia z celej série. Každopádne to je každého vec.:)

 2. luckily napsal:

  >Knihy už mám asi 3 měsíce doma a pořád se k nim nemůžu dostat.:-/ Čas by byl, ale momentálně dočítám zatím poslední vydaný díl Bratrstva černé dýky, tak snad, až ho dočtu, tak se na to vrhnu..

 3. Ettelëa Dragons napsal:

  >Já jsem si Hunger games koupila asi před dvěma týdny (konečně jsem se k tomu dostala). Zatím mám jen první dva díly a brzy se na ně chystám a jsem opravdu zvědavá, jak se mi to bude líbit.

  Zatím nemůžu trojku vůbec posoudit, když jsem ještě nečetla ani jedničku, ale myslím, že depresivní, krutý konec bude docela dobrá změna po všech těch přeslazených happy endech… Nevím, přečtu a uvidím 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..