Ten Things We Did (and Probably Shouldn’t Have)

originální cover
Autor: Sarah Mlynowski
Originální název: The Things We Did (and Probably Shouldn’t Have)
Žánr: dívčí román
Věková hranice: 15+ (hodně povídání o sexu)
Anotace na Goodreads: 2 holky + 3 kluci + 1 dům – rodiče = 10 věcí, které April a její přátelé udělali (naprosto, možná, pravděpodobně) a neměli.

Co když šestnáctiletá holka dostane příležitost přestěhovat se ke kamarádce a žít bez dozoru rodičů? I když vlastně „příležitost“ není to správné slovo, protože April musí svému otci říct takovou malinkatou lež, aby se to vůbec stalo (no vidíte? #1: Lhát našim rodičům). Ale ona a její spolubydlící Vi jsou naprosto zodpovědné a schopné se samy o sebe postarat. Jak sen jim ale podařilo #3 Vykašlat se na školu, #8 Pořádat šílenou párty, #9 Koupit vířivku a ehm… #7 Skrývat uprchlíka je vlastně záhadou i pro ně.

Nakladatel: HarperTEEN (EN)
Počet stran: 368 (EN)
Vazba: Vázaná (EN)
Vydání v USA: 7.6.2011
Vydání v ČR: nevyšlo
Moje hodnocení:

 
 
 

Moje hodnocení obálky:

 
 
 

Datum četby: 5 dnů, červenec 2011, v angličtině
Reakce bezprostředně po dočtení knihy: Když rodiče zmizí z baráku, to pak začne ta správná divočina…
Můj názor (obsahuje spoilery):
Tohle je přesně ten typ odpočinkového čtení, u něhož nemusíte příliš přemýšlet a necháte se unášet ztřeštěností příběhu. Knihu jsem si dala do to-read a říkala si, že si na ni někdy najdu čas. Jenže když jsem viděla všechny ty nadšené reakce bloggerek, neodololala jsem a pustila se do čtení.

April žije po rozvodu rodičů s otcem a jeho novou manželkou. Jenže otec na ní spustí bombu – stěhují se do Clevlendu! A to April rozhodně odmítá. Chce dokončit školní rok doma, se svými přáteli a hlavně se svým přítelem Noahem. Nemůže přece všechno hodit za hlavu a odjet. Vždyť už tak dlouhou dobu s Noahem mluví o TOM.

A tak se April podaří otce přesvědčit, aby ji nechal dokončit školní rok a bydlet u kamarádky Vi a její volnomyšlenkářské a mírně podivné matky. Nebylo by to ono, aby v tom nebyl nějaký ten malilinkatý háček. Viina matka má v plánu prorazit v Mary Poppins v Chicagu. Taková nabídka se přece neodmítá! April tedy musí před svým otcem utajit to, že bude celou dobu bydlet s Vi sama. Jakmile za otcem zaklapnou dveře, začne ta správná zábava.

Musím říct, že se mi kniha opravdu líbila. Přestože jsem do jejích 3/4 uvažovala o „pouhých“ 3 hvězdičkách. Proč to? Neuchvátila mě tolik, jako ostatní. Je to nejspíše dáno tím, že mám za sebou dávno to období, kdy jsem neustále uvažovala o tom, jaké bude mé poprvé a tak vůbec. Většinu knihy se totiž April zabývá tím, jak ztratí panenství s Noahem, do něhož je bezmezně zamilovaná. Společně tvoří dokonalou dvojici, takže je jenom přirozené, že by po dvou letech vztahu na to konečně mohli skočit.

Ale nebojte se, není to takovéto typické „mám to dělat“ vs. „nemám to dělat“. Kniha by mohla být v podstatě brána jako jakýsi návod pro náctileté neznalé. Jsou v ní veškeré otázky, které si člověk klade. Strach z neznáma, nadšená očekávání, první krůčky oním směrem. Myslím, že kniha o sexu mluví velice srozumitelně a dokonce bych ji doporučila těm, kteří mají stejné „problémy“.

Sarah dokázala takto závažné téma krásně zamotat do vtipného příběhu, kdy jsou dvě holky samy ve velkém domě, aniž by je někdo řídil. Žijí samy pro sebe a neskonale si to užívají. V knize je spousta momentů, které vám prostě vyloudí úsměv na tváři a vy se přistihnete při tom, že byste chtěli zažít stejná dobrodružství. No uznejte, koupit si vířivku a každý den v ní s holkama pořádat večerní dýchánky! Já bych do toho rozhodně šla. Kromě zábavy a sexu, kniha probírá i vztahy mezi kamarády, rodiči a opačným pohlavím.

Kniha si ode mě vysloužila čtvrtou hvězdičku jen kvůli tomu zakončení, protože Noah je vážně naprostý hlupák. Většinu času víte, že něco není v pořádku a to odhalování je poněkud zdlouhavé. Musím ale říct, že mi krom toho sexu často brnkalo na nervy i to skákání z přítomnosti do minulosti. Bylo ho prostě moc.

Navíc nebudu mluvit o tom, jak je do jisté míry kniha neuvěřitelná. Na papíře to vypadá hezky a dobrodružně, ve skutečném životě by se plno věcí takhle nestalo. Ale je to kniha a o tom to je. Rozhodně jsem se u některých pasáží neskutečně culila a vzpomínala, co za šaškárny jsem vyváděla já, když nebyli rodiče na blízku.

Syki

Nejpohodlněji se cestuje na stránkách knih. A já cestuju velice ráda a často.

You may also like...

1 Response

  1. Eliz napsal:

    Ahoj…ta knížka zní fakt zajímavě, můžu se zeptat kde si ji přečetla..nemůžu to nikde najít :(…nebo jestli by si mi nemohla poslat odkaz, dokument cokoliv na Email apepicka@centrum.cz !!! Tolik mně to nadchlo že se nemůžu dočkat 😉
    PPPPRRRROOOOOSSSÍÍÍÍMMM 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..