>RC review: Leviatan

>

český cover

Autor: Scott Westerfeld

České datum vydání: 7. nebo 8.3.2011
Knižní série: Leviatan
Díl: první
Žánr: fantasy, sci-fi, historie, steampunk
Nakladatel: Knižní klub

Česká anotace:
První svazek nesmírně napínavé nové série pro mladé dospělé. Odehrává se v alternativní steampunkové minulosti, v níž je svět rozdělen na Rachoťáky, kteří ovládají ohromné parní pochodující válečné stroje, a Darwinisty, jejichž hybridní “potvůrky” fungují jako vzducholodi, parní vlaky, válečné lodi i ponorky. Příběh se odehrává těsně před první světovou válkou. Alex, utajený levoboček nedávno zavražděného arcivévody Františka Ferdinanda, prchá před strýcem Františkem Josefem, který ho chce zavraždit, do Švýcarska a tam se seznámí s Deryn, skotskou dívkou, která se v převleku za chlapce stane plavčíkem na válečné vzducholodi Leviatan, ohromném ekosystému složeném z velryb, netopýrů, včel, šestinohých psů závislých na vodíku a všelijakých jiných potvor, díky níž je neporazitelná.

Steampunk
Keith Thompson

Upřímně, klidně mi říkejte Neználek, ale do chvíle, než jsem začala číst tuhle knihu, jsem neměla tušení, že nějaký žánr jako je steampunk vůbec existuje. Takže si teď uděláme menší vzdělávací okénko… Steampunk je podžánr sci-fi, fantasy, který údajně vznikl v 80. letech 20. století. Příběhy popisují společnost a technologie založené na páře, která zde vystupuje jako hlavní zdroj energie. Děj knih se odehrává v alternativní historii, s nádechem fantasy a sci-fi. Steam v překladu z angličtiny znamená pára – odtud pak název tohoto žánru. 

Četli jste někdy díla Jules Vernea? A pokud nečetli, viděli jste třeba filmy? Pokud ano, pak jste na správné stopě. Už je to sice pěkně dávno, co jsem jeho knihy četla, ale člověk by si měl neustále rozšiřovat obzory. V dětství jsem byla tak trochu kluk. Vyrostla jsem na Foglarovkách, Mayovkách a Verneovkách. Už proto mé srdce zaplesalo, když se mi do rukou dostala právě tahle kniha. A víte, co vám řeknu? Možná přeháním, ale Scott Westerfeld by se v jistých kruzích mohl považovat za novodobého Vernea.

Fakta a fikce

Keith Thompson

„Zabili nám Ferdinana!“

Příběh knihy se odehrává v alternativní verzi první světové války, která vypukla vydařeným atentátem na arcivévodu a následníka rakousko-uherského trůnu Ferdinanda v Srbsku. Německo následně vyhlásilo válku Srbsku a už se to vezlo. Postupně se přidávaly ostatní země jako je Rusko, Francie, Rakousko-Uhersko a Velká Británie. V knize vystupují skutečné historické osobnosti spolu s těmi vymyšlenými. Obecně známá historie je bravurně uzpůsobena prostředí, postavám a žánru. Jsem milovník dějin a celé tohle propletení fikce s fakty se mi náramně zamlouvalo. A ještě lepší je i to, že se tam dokonce párkrát mihne zmínka o naší Praze!

Keith Thompson

Velký důraz se v knize klade i na technologie. Uvědomme si, že se jedná o první světovou válku a během jakékoliv války dojde k rychlému rozvoji zbrojního průmyslu. Tady proti sobě stojí Industriálové a Darwinovci. Industriálové (převážně Neměcko) vyrábějí stroje, které jsou inspirovány živočichy. Takový stroj o osmi nohách nejspíš našel inspiraci u pavouka. Jen má místo smrtících klepítek s jedem stejně smrtící kulomety a děla s mnohem větším dostřelem. Darwinovci (Velká Británie) na druhé straně jakýmikoliv stroji opovrhují a sází na živočichy. Přesto se i oni nechali inspirovat – stroji. Taková létající velryba může z dálky dost dobře připomínat Zeppelina.

Překlad
Knihu jsem v originále nečetla, takže nemůžu posoudit, nakolik je český překlad věrný. Přesto musím říct, že se mi kniha četla docela lehce. Nejsou tam žádná vyloženě krkolomná slova. Dokážu si představit, že pro některé výrazy se nejspíš české ekvivalenty hledaly docela špatně.

Postřehy a pocity

Keith Thompson

Když jsem knihu začínala číst, nevěděla jsem tak úplně, co mám čekat. Ani jsem pořádně nevěděla, o čem je. Ve světě je ovšem dobře hodnocená. Autor je spíš známější tím, že napsal sérii Oškliví, která se záhy stala velice oblíbenou. Nečetla jsem ji, tudíž jsem nevěděla, do čeho jdu a jestli se mi autorův styl bude líbit. A ono se mi to líbilo.

Jak už jsem říkala, dějiny mám ráda. Ráda zjisťuju, co je pravda a co je pouhá autorova představivost. Popravdě se přiznám k tomu, že jsem celou dobu měla docela problém přijmout to, čeho se drželi Darwinovci. V tomto směru musím říct, že jsem nejspíše hodně konzervativní, jelikož představa toho, že se pohybuju v útrobách žijícího tvora, mě vážně ani trochu nebere. Doteď mi tak trochu nedochází pár věcí, které byly v knize zmíněny, ale to se dá přehlédnout. Darwinovci mají mnohem nebezpečnější prostředí než Industriálové. To mě trochu mrzelo, protože jsem odjakživa velký fanda Británie. Bezpečněji bych se rozhodně cítila ve strojích Industriálů a lákalo by mě vyzkoušet si to na vlastní kůži. Jo, stroje mě prostě baví.

Keith Thompson

Hlavními postavami a zároveň vypravěči příběhu jsou  Deryn (aka Dylan) a Alek. Deryn se vydává za kluka, aby se dostala mezi kadety vzducholetectví. Alek je pro změnu na útěku, protože je synem Ferdinanda. Zprvu sledujete jejich světy odděleně, aby se v jednom momentě střetly. Musím říct, že pravým hrdinou celé knihy je pro mě Alek. Ačkoliv mívám ráda silné a nebojácné hrdinky, Deryn mi místy neskutečně brnkala na nervy svým chováním. První polovinu knihy jsem ji ještě brala, ale pak si mě vážně znepřátelila, i když si mě pomalinku zase získávala zpátky až ke konci knihy. Alek je jasně můj favorit a držím mu palce.

Hodnocení

Celkově je příběh hodně zajímavý. Doteď jsem něvěděla, že jsem už vlastně jiná steampunková díla četla. Kniha rozhodně stojí za to. Už jenom kvůli naprosto nádherným doprovodným kresbám K. Thompsona. Když si nedokážete nějakou věc představit díky popisu, obrázek vám rozhodně pomůže. Doporučuji knihu všem, kteří si chtějí zkusit něco nového. I když to tak možná vyznívá, nejde jen o knihu pro kluky, holkám se bude líbit taky. Kdoví, co se z toho nakonec může vyklubat. Náznak nějaké romantiky tam i ke konci byl, takže si možná i holky tady přijdou na své.

Protože mě Deryn štvala, dávám knize celkově 4 hvězdičky.

Leviatana si můžete předobjednat na Knižním webu.

Chtěla bych touto cestou poděkovat Knižnímu klubu za poskytnutou reading copy této knihy.

Syki

Nejpohodlněji se cestuje na stránkách knih. A já cestuju velice ráda a často.

You may also like...

4 Responses

 1. Triss napsal:

  >Tešila som sa preveľmi na túto recenziu a mala som dôvod. Je naozaj vynikajúca. Dúfam, že Leviathan vyjde aj v slovenčine, neviem, či by som si trúfla pasovať sa s technickými výrazmi po anglicky.

 2. Syki napsal:

  >Děkuji za pochvalu, dala jsem si záležet 🙂

 3. Kate napsal:

  >Právě dneska jsem si tuto knihu půjčila z knihovny, trochu jsem se bála, že mě to nebude bavit, ale podle této tvojí recenze to vypadá suprově, tak snad… 🙂 Jo a musím říct, že Oškliví je senzační kniha, jen mě mrzí to, že v češtině ještě nevyšel (a nejspíš ani nevyjde) 3. a 4. díl 🙁 Snad to nějak přelouskám z angličtiny…

 4. Syki napsal:

  >Kate, nejdřív si budeš muset zvyknout na steampunk a pak tě to snad začne bavit 🙂 Přeji příjemné čtení.

  Třetí i čtvrtý díl v češtině vyjde, takže se nemusíš bát louskání v angličtině 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..