Proroctví sester

český cover

Autor: Michelle Zink
Český název: Proroctví sester
Slovenský název: Proroctvo sestier

Origiální název: Prophecy of the Sisters
Knižní série: Prophecy of the Sisters
Díl: první
Žánr: fantasy, andělé, historické zasazení
Česká anotace: První díl „gotické“ fantasy série situované do Anglie konce 19. století. Dvojčata Lia a Alice právě osiřela. Lia objeví na zápěstí tajemné znamení a začíná si všímat podivného krutého chování své sestry.
Objeví knihu s jedinou stránkou, ve které si přečte temné proroctví, které varuje před příchodem Ďábla na svět. Lia se domnívá, že ona je Strážkyní, která tomu má zabránit, a její zlá sestra Branou, jíž má Zlo vstoupit. Ale je to skutečně tak jednoduché?
Nakladatel: Knižní klub
Počet stran: 368
Vazba: Vázaná
Vydání v USA: 1.8.2009
Vydání v ČR: 10.1.2011
Moje hodnocení:

 

 

 
 
 

Moje hodnocení originální obálky:
1. verze
 

 
 
 

2.verze
 

 
 
 

Moje hodnocení české obálky:
 

Český cover je stejný jako druhá verze originálního a jsou zde vyobrazeny obě sestry. Ta levá by měla být Alice a ta pravá Lia.

 
 
 

Promo ke knize

 
 

Datum četby: 5 dnů, prosinec 2010, v angličtině
Reakce bezprostředně po dočtení knihy: Nebylo to takové, jaké jsem očekávala…
Můj názor (obsahuje spoilery):

Lia právě pochovala otce a s jeho smrtí se stále nemůže vypořádat. Když jí bylo šest let, zemřela jí matka a zanechala je s otcem, mladším bratrem Henrym a sestrou-dvojčetem Alice, samotné. Oporou jim byla jejich teta Virginia, která se nikdy nevdala a zůstala s rodinou. Jenže teď děti zůstaly i bez druhého rodiče, jehož smrt byla hodně podivná.

Další divnou věcí je znamení, které se Lie po jeho smrti vytvořilo na ruce. A její sestra, Alice, se začíná chovat velice podezřele. Vlastně se začínají dít další hodně záhadné věci, kterým Lia chce přijít na kloub…

~ … ~

Knize dávám pouhé dvě hvězdičky, protože mě zklamala. S holkama jsme se rozhodly, že to bude naše první kniha, kterou si přečteme v rámci skupiny na Goodreads a já si myslela, že když se jedná o všeobecně velice oblíbenou knihu, bude se mi taky líbit. No, ani moc ne. Už od začátku se mi moc nelíbila. Když mě totiž kniha nechytne už po pár prvních stranách a vyloženě se nutím k tomu, abych ji dočetla do konce, je něco špatně.

Neříkám, že je to špatná kniha, ale není to kniha, která by mě naprosto uchvátila tak, že chci vědět, co se bude dít dál a není to kniha, která by mě bavila. Asi jsem moc vybíravá… ale o to tu přece jde, no ne? Každému se líbí něco jiného. Mě zrovna tahle kniha nudila. Pomalu nic se v ní neděje. Žádná akce. Ani facka. Nic. Tohle je pro mě velké mínus knihy.

Historické zasazení děje knihy mi vůbec nepřipadalo jako gothické, nebo děsivé. Na knize není nic děsivého. Teda až na Liu, která mě jako hlavní postava děsí, ale úplně v jiném smyslu 😀 To historično na mě ze stránek vůbec nedýchalo.

Lia mi perfektně zapadla do kolonky Mary Sue a místy mi přišla strašně protivná. Alice je líčená jako ta zlá sestra a Lia jako ta dobrá. Přišlo mi, že Lia má všechno a Alice snad pořádně nic. Zdá se, že Lia byla jasně tou oblíbenější sestrou. Oba rodiče ji zjevně měli radši, stejně tak bratr Henry a teta Vriginie. A nezapomeňme na Jamese, ten je do ní zamilovaný a Lia zdá se, že do něj. I když o tom nakonec pochybuje ona i já. James nevypadá na plnohodnotnou postavu do milostné dvojice. Jejich vztah mi spíš připadá jako láska vzniklá mezi kamarády. Mnohem raději bych viděla pár James a Alice, tam by to mohlo být zajímavé.

Děj knihy dokážete dopředu uhádnout. Anebo já jsem tedy brzo přišla na několik věcí, mnohem dřív než samotná hrdinka. Nejspíš to bude tím, že mám už hodně načteno a hodně nakoukáno. Ale ne, že bych v tom byla odborník. Ne, jako jeden můj kamarád, který po půl hodině filmu dokáže říct, kdo je vrah a vážně se v tom trefí.

Lia Alici nikdy pořádně nekonfrontuje, jen ji pořád špehuje a neustále rozebírá to a ono. A když už ke konfrontaci dojde, je to tak ve třetí třetině knihy a je víceméně divná. Do hlavy mi nešlo pár věcí. Možná že tam vysvětleny byly, možná se teprve vysvětlí v pokračování.

Co nejspíše Michelle neodpustím je, že na konci někoho zabila. Nejspíš bude důvodem to, aby ukázala, jak je Alice zlá a neštítí se ničeho. Přišlo mi to jako úplně zbytečná a krutá smrt.

A Alice? Abych pravdu řekla, fandím jí. Ne, nemám Liu ráda, i když bych nejspíše měla, protože ona je tady ta dobrá. Ale nemám ráda, když je v rodině jaksi nadržováno jednomu a tomu druhému ne. Sama to cítím ve své rodině a přirozeně je mi sympatičtější Alice, ať už je strašně zlá, nebo nakonec třeba ne.

Druhý díl nese název Guardian of the Gate, na obálce knihy má být Alice a tak nějak doufám, že příběh bude vyprávěn z jejího pohledu. Její pohled na věc mi totiž přijde mnohem zajímavější než její „vyvolené“ dobré sestry. Dokonce jsem se někde dočetla, že se má natáčet film s názvem Guardian of the Gate, ale jestli je to pravda nebo jen kachna, těžko říct. To teprve zjistíme.

Kniha na Slovensku už vyšla, v Česku se její vydání chystá na leden. Nejspíš si počkám, až vydají všechny tři knihy a po té si celou sérii koupím. Sice mě první díl vážně nebavil, ale pokračování může být lepší. Pokud se dostanu k přečtení dílu druhého, můžete očekávat mou review.

EDIT: Neodolala jsem a knihu už mám koupenou doma. Obálka dělá svoje ^^

Syki

Nejpohodlněji se cestuje na stránkách knih. A já cestuju velice ráda a často.

Taky by se vám mohlo líbit...

1 Response

  1. napsal:

    >Jo, ta obálka je úžasná! 😀 A už jen díky ní, si chci tu knížku koupit! 🙂 Ale anotace mně taky zaujala! 🙂 Uvidíme, nečetla jsem tvůj názor, na to se až moc bojím spoilerů ! 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..