>Nevermore

>

originální cover

Autor: Kelly Creagh

Originální název: Nevermore
Knižní série: Nevermore
Díl: první
Žánr: fantasy, démoni, ghúlové, horor

Anotace na Goodreads:  
 A pak havran, již nepoletujíce, jen sedíce, jen sedíce,
na bledé bustě Pallas nad dveřmi mé komnaty,
jeho oči vypadajíce jako démona, jenž sní,
světlo lampy vrhajíce jeho stín na podlahu,
a má duše z toho stínu ležíc na zemi
měla by býti pozvednuta – nikdy více!

– z knihy „Havran“, Edgar Allan Poe
(můj doslovný lehce básnický překlad 😀)

Roztleskávačka Isobel Lanely je zděšená, když ji přiřadí do páru s Varenem Nethersem pro vypracování projektu do Angličtiny, který si mají odbýt v den významného fotbalového zápasu, což je vážně nefér. Chladný a rezervovaný, cynický a s jazykem ostrým jako břitva dává Varen jasně najevo, že by s ní taky nechtěl mít nic společného. Ale když Isobel objeví podivné texty v jeho bloku, nemůže si pomoct a začne vidět tohoto tajemného kluka s pronikavým pohledem úplně jinýma očima.

Brzy se Isobel přistihne při vymýšlení výmluv pro to, aby mohla být s Varenem. Soustavně se odtahuje od svých přátel a jejího vlastnického přítele a dostává se hlouběji a hlouběji do světa snů, který Varen vytvořil na stránkách svého bloku, říše, kde se děsivé příběhy Edgara Allan Poe probouzejí k životu.

Když se její svět kolem ní začne hroutit, zjistí Isobel, že její sny, stejně jako slova, pojmou mnohem víc energie, než by si mohla kdy představit a že ty nejděsivější reality jsou ty, které přicházejí z mysli. A teď musí najít cestu, jak se dostat k Varenovi dřív, než jej pohltí stíny jeho vlastních nočních můr.

Závisí na tom jeho život.

Nakladatel: Atheneum (EN)
Počet stran: 543 (EN)
Vazba: Vázaná (EN)
Vydání v USA: 31.8. 2010
Vydání v ČR: ještě nevyšlo

Moje hodnocení:

 

Moje hodnocení obálky:

 

Datum četby: prosinec 2010, 3 dny, v angličtině

Reakce bezprostředně po dočtení knihy: muhahááá… hororová knížka… ale naprosto úžasná, ÚŽASNÁ!

Můj názor (obsahuje spoilery):

Svět Isobel se naprosto změní, když jí učitel Angličtiny přiřadí k Varenovi pro práci na projektu, jehož prezentaci si mají odbýt na Halloween. Ani jeden z toho není nijak zvlášť nadšený. Isobel je blonďatá roztleskávačka a Varen je tmavovlasý gothik. Dva velké protipóly. Ale práce na úkolu je nutí dát hlavy dohromady a začít pracovat…

Vlastně začnou pracovat nejen na svém úkolu, ale i na přátelství. A to se nelíbí Isobeliným přátelům a samozřejmě i jejímu příteli. Jenže Isobel něco k Varenovi i přes jeho odmítavou masku něco táhne a jak to tak vypadá, i jeho táhne něco k ní. Ale začnou se dít divné věci.

A Isobel i Varen jsou chyceni ve světě snů, kdy nedokážou rozlišit, co je pravda a co pouhý výmysl…

OH MY GOD!

AWESOME!

Říkáte si, že jsem se úplně zbláznila? Možná nejste zase až tak úplně daleko od pravdy. Jenže já prostě nemůžu jinak. Jsem tak plná pocitů, že se bojím, že snad vybuchnu. Tak se pokusím tak nějak šetrně vybuchnout v mé review.

Isobel není vůbec žádná nebojácná hrdinka. Je to holka jako každá jiná. Pokud tedy opomene fakt, že je blonďatá, je roztleskávačka, její kluk je významným členem fotbalového týmu, a vůbec se kamarádí s lidmi, kteří na škole patří mezi ty oblíbené a obdivované.

Varen je na druhé straně považován na škole za totálního podivína, kterému se raději všichni klidí z cesty, protože se o něm po škole nesou samé hrůzostrašné zvěsti, jako že třeba spí v rakvi a pije krev, přátelí se jen s lidmi, kteří nosí černou a uvažují stejně jako on… a vůbec si myslí, že jsou jiní.

Líbí se mi, jak je v knize popsán jejich vztah. Z počátku neexistuje žádný, ale postupně si jej v průběhu knihy vybudovávají a utužují. Isobel je vtažena do Varenova světa a Varen zase do toho jejího. A oba dva se nějak snaží zůstat v tom svém a zároveň se dostat do světa toho druhého. Což moc dobře nejde, že… takže si spíš vytvoří svůj vlastní. Na obou je krásně vidět, jak je to k sobě táhne… Dalo by se říct, že jde o docela normální středoškolskou knihu, kdy se hlavní hrdinové snaží oprostit od daných společenských statutů a jít si svou vlastní cestou… kdyby…

Kdyby to nebylo všechno kořeněné pořádným hororem. Úryvky z děl Edgara Allana Poe spolu s divnými stíny, zvuky, sny a chováním okolí krásně dotvářejí hrůzostrašnou atmosféru. Kdybych nemusela dělat jiné věci, knížku bych přečetla jedním dechem na počkání.

Na začátku vás to chytne, v průběhu  vás to totálně zmate a vyděsí a na konci se cítíte, jako byste uběhli marathón… Rovnou dvakrát.

Opravdu perfektní kniha, kterou bych si přála jednou vidět na filmovém plátně. Už dlouho jsem nečetla nějak hororově zaměřenou knížku a tahle byla úžasná. Možná přeháním… ale co. Já si v podobně psaných dějích naprosto libuju. Miluju tajemno, kdy prostě nevíte, na čem jste. Co je pravda a co ne. Kdy netrpělivě čekáte na odpověď a co dostanete, je jenom její část, která vás vůbec neuspokojí, a vy prostě netrpělivě čekáte na pokračování.

Nejvíc se mi líbilo to, že oba dva jsou úplně obyčejní lidé, kteří se snaží vypořádat se se svým okolím a tak nějak se i změnit pro toho druhého. A Gwen je v roli potrhlé kamarádky famózní! Nebudu šetřit superlativy. Klobouk dolů. Prahnu po pokračování!

Druhý díl by měl vyjít v roce 2011, není ještě známo kdy a ani jak se bude jmenovat. Ale jestli bude tak dobrý, jako byl díl první, budu naprosto šťastná.

P.S.: Naprosto zbožňuju fialovou! A Nevermore mi dalo další důvod 😀

Syki

Nejpohodlněji se cestuje na stránkách knih. A já cestuju velice ráda a často.

You may also like...

8 Responses

 1. Luu napsal:

  >Tak toto musí byť ozaj niečo mimoriadne, keď sú z toho všetci takí nadšení… 😛 Asi sa na to fakt v dohľadnej dobe pozriem 🙂

 2. Syki napsal:

  >Já byla naprosto unešená 🙂

 3. Emily napsal:

  >Opravdu vám závidím že dokážete knihu přečíst ač je v angličtině.Já nemám na tenhle jazyk buňky.Dokážu jakž takž plynule mluvit ,překládat ale přeložit knihu bych nedokázala,asi bych co chvíli hledala ve slovníku a do knihy bych se nezačetla,což by byl pro mě asi problém.Fantasy zbožňuju a vždycky musím čekat až knížka vyjde v češtině nebo slovenštině.No nebudu zatěžovat svýma problémama ale chci říct že tohle to je opravdu dobrá stránka a moc by mně mrzelo kdyby skončila ale to doufám nehrozí.Jinak ty píšeš velice dobře a jak sem poznala máme stejný vkus na knížky a jejich hlavní postavy 😀 No už moc se těším až tohle vyjde v češtině.

 4. Syki napsal:

  >Emily, moc děkuju za pochvalu, hodně mě potěšila 🙂 Já nejsem žádný recenzent, jen čtenář, který se snaží vypsat své pocity z knihy – takže si to jednoduše píšu úplně po svém 🙂

  Nejdůležitější je chuť začít číst v angličtině. Už několika lidem jsem psala, že není důležité přeložit si slovo od slova, ale pochopit význam věty. Taky neznám všechna slova a čtením si obohacuju slovní zásobu, sama si častokrát otevřu slovník a hledám překlad, abych něco pochopila.

  A ještě jednou děkuji za pochvalu stránky, vážně mě to těší, že se někomu mé pindání líbí 😀 Doufám, že bude tenhle blog existovat dlouho a získá si víc čtenářů (a komentátorů) a že mě to bude stále bavit.

  Tuhletu knížku bych měla moc ráda v češtině, doufejme, že se rozhodnou ji vydat.

 5. Jana napsal:

  >Tuhle knížku jsem přelouskala v říjnu když jsem byla nemocná a absolutně jsem z ní nemohla, asi nej z YA co jsem už dlouho četla. Btw doporučuju zajít si na stránky autorky, jsou fakt hezký, v jednom postu napsala, že druhý díl byl měl vyjít na jaře 2012 a další myslím až nějak za rok. Jinak moc milý bylo, že mi i odpověděla na dotaz/vzkaz který jsem ji poslala. Absolutně jsem se do Isobel a Varena zamilovala a taky jsem si jak magor pořídila bombičkové fialové pero, které má přesně barvu jak jsem si představovala v knížce. Jinak dotaz, všimla jsem si že máš na svých stránkách zveřejněno, který český vydavatelství vydávají které knížky – jak to zjišťuješ? a nevíš jestli někdo chce vydat Nevermore v češtině?

 6. Syki napsal:

  >Jani, já jsem si knihu naprosto zamilovala a netrpělivě čekám na pokračování. Škoda jen, že budu čekat tak dlouho. Stránky pravidelně navštěvuju (už jenom proto, že je to pastva pro oči).

  Co se týče vydání knih. To my tak s holkama po různu zjišťujeme a navzájem se informujeme, takže postupně seznamy aktualizuju. Některá nakladatesltví mají na svých webových stránkách i ediční plány na nový rok, takže je prolistováváme, prohledáváváme a informujeme. Od letoška se nechám inspirovat a každý měsíc vydám příspěvek o knihách vycházejících právě v tento měsíc, protože ne všichni neustále kontrolují onen seznam knih, co tu mám. Prozatím nevím, jestli se nějaké nakladatelství chystá vydat Nevermore, ale doufám, že to na sebe nenechá příliš dlouho čekat. Jedná se o jednu z nejoblíbenějších a nejkupovanějších knih roku 2010, takže počítám, že by se to u nás objevit mělo. Tipovala bych to tak na Knižní klub nebo BBart, ti vydávají podobné knihy. Ale uvidí se.

 7. Anonymous napsal:

  >Ty jo! ty máš tak super blog!! děkuju moc, za všechny ty informace!! fakt děkuju, seš zlatíčko!! 🙂
  Ps: vážně máš nejlepší blog jakej jsem kdy viděla a to jsem na netu 24 hodin deně:)

 8. Syki napsal:

  >Milá Anonymní, mockrát děkuju za pochvalu! Taková slova člověka vždycky potěší, když vidí, že jeho práce k něčemu je 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..